شنبه 25 آذر 1396 21:55:25
اخبار و رويدادها
13 شهريور 1396 10:37:13
رئيس‌جمهور در جشنواره شهيد رجايي: منشور حقوق شهروندي را براي تماشا و انتخابات ننوشتم بايد كار را به مردم واگذار كنيم

رئيس جمهور در سيزدهمين جشنواره شهيد رجايي، يكپارچگي ملت و مسوولان را باعث خنثي شدن همه توطئه ها دانست و تاكيد كرد: اگر ايثار شهيدان نبود، امروز از انقلاب و كشور چيزي باقي نبود.

به گزارش روابط عمومي سازمان اداري و استخدامي كشور،حجت الاسلام والمسلمين دكتر حسن روحاني عصر چهارشنبه در اين جشنواره كه با شعار توسعه و پيشرفت ايران اسلامي با تقويت وحدت و عزت ملي در سايه آزادي، امنيت و آرامش برگزار شد، گفت: رجايي و باهنر و بهشتي و مطهري شدن، آسان نيست؛ بايد براي ادامه راهشان از خدا مدد گرفت.

رئيس جمهور با گراميداشت روز نيايش و اعياد قربان و غدير اظهار اميدواري كرد تا ملت ايران از اين ايام پربركت، بتوانند به خوبي بهره‌مند شوند.

دكتر روحاني با اشاره به اينكه سال ۱۳۶۰ بر ملت ايران بسيار سخت گذشت، گفت: البته ملت ايران در سال‌هاي ۵۸ و ۵۹ نيز در برابر سختي و توطئه‌ها، ايستادگي و مقاومت كردند و نظام جمهوري اسلامي ايران را استقرار بخشيدند، اما در سال ۶۰ خون شهيدان ما در سايه تجاوز بعثي‌ها و ددمنشي تروريست‌ها در مركز شهرها و از جمله تهران به هم آميخته شد.

رئيس جمهور تأكيد كرد: اگر خون شهيدان و ايثار آنها نبود، امروز از نظام، انقلاب و كشور چيزي باقي نمي‌ماند.

دكتر روحاني با گراميداشت ياد شهيد تندگويان و ديگر شهداي دولت‌، گفت: اين گراميداشت براي اين است كه در دوران دفاع مقدس، كمتر سابقه دارد كه وزيري شخصاً براي رسيدگي به امور پالايشگاه‌هايي كه دچار آسيب شده بودند به خط مقدم جبهه برود و اين نشان مي‌دهد كه مردم و مسئولان ما همه جا كنار هم بودند.

رئيس جمهور با اشاره به اينكه در دوران دفاع مقدس، خون‌هاي مردم در كنار نمايندگان، وزرا و ائمه جمعه همه در كنار هم در جبهه ها ريخته شد، خاطر نشان كرد: اين نشان‌دهنده عظمت كشور و ملت ما هستند.

دكتر روحاني خاطر نشان كرد: در سال ۶۲ در جبهه‌ها، طي دو روز پياپي بنده فرزندان روساي سه قوه را ديدم و به خاطر اين مسأله سجده شكر بجا آوردم.

رئيس جمهور اظهار داشت: دليل اينكه نظام ما در برابر همه توطئه‌ها ايستاد اين بود كه ملت يكپارچه در كنار هم ايستادند و از همه چيز خود در راه كشور، اسلام و ملت عبور كردند.

دكتر روحاني شهيدان رجايي و باهنر را از چهره‌هاي ممتاز اين نظام دانست و با اشاره به اينكه اخلاق، رفتار و منش آنها نمونه بود، گفت: شهيد رجايي در سال‌هاي قبل و بعد از انقلاب در تصميمات مهم و جلسات با اهميت همراه با ديگر بزرگان از جمله مقام معظم رهبري و شهيد بهشتي حضور  فعال داشتند و اينجا بايد از آيت‌الله هاشمي رفسنجاني ياد كنيم، چرا كه هر خاطره‌اي از ذهن من از آن دوران مي‌گذرد، مي‌بينم كه ايشان در جلسات و تصميمات اصلي كشور در كنار بزرگان و همه آنهايي كه پيرو راه و خط امام راحل بودند، حضور داشتند.

رئيس جمهور با بيان اينكه نامگذاري هفته دولت به نام شهيدان رجايي و باهنر بخاطر آن است كه ما به وظيفه خود بيشتر آگاه شويم، گفت: رجايي شدن، باهنر شدن، بهشتي‌ شدن و مطهري شدن، كار آساني نيست و ما در اين هفته بايد با اراده و از قلب خود از خداوند استمداد كنيم كه بتوانيم راه آن شهيدان را ادامه دهيم.

دكتر روحاني افزود: مردم ما با چهره شهيدان رجايي و باهنر احساس امنيت، آرامش، عدالت و معنويت مي‌كردند، چرا كه پاكي، صداقت، ايثار، فداكاري و پركاري آنها نمونه بود.

رئيس جمهور ضمن بيان خاطره‌اي از تلاش و پركاري شهيد رجايي در اوايل انقلاب، گفت: شهيد رجايي به ما آموخت كه جهادي كار كردن به معناي آن است كه تا كار هست بايد در محل خدمت بود و اين بسيار ارزشمند است و نشان مي‌دهد ما نبايد براي خدمت به مردم روز، شب و ساعت بشناسيم.

دكتر روحاني افزود: اگر مي‌گوييم مي‌خواهيم جهادي و انقلابي كار كنيم معناي آن اين است كه تنها خود را موظف به اين ندانيم كه ساعت ۸ صبح به سر كار آمده و تا ۴ بعد از ظهر در اداره بمانيم، بلكه بايد تا كار هست در كنار ميز كارمان بمانيم و تلاش كنيم.

رئيس جمهور افزود: كاركنان دستگاه‌هاي اجرايي بايد به گونه‌اي باشند كه هر روز كه سر كار مي‌آيند جداي از وظيفه و كار معمول خود چند كار را براي آخرت خود انجام دهند.

دكتر روحاني با انتقاد از اينكه برخي كاركنان، اينگونه عنوان مي‌كنند كه حقوق‌شان به نسبت كاري كه انجام مي‌دهند، كافي نيست، گفت: اگر از كار خود رضايت نداريد، چرا آن را انتخاب كرديد و اگر كسي راضي نيست مي‌تواند برود و اين حرف كاملاً غلط است كه بگويد، حقوق من نسبت به كاري كه انجام مي‌دهم كم است.

رئيس جمهور خاطر نشان كرد: ما براي انجام خدمت در ساعت اداري موظف خود حقوق دريافت مي‌كنيم و اگر يك ثانيه هم كم‌كاري كنيم در پيشگاه خداوند مسئوليم و بايد جوابگو باشيم و اين نه پاسخ‌دهي به رئيس جمهور يا وزير يا يك مدير است بلكه پاسخ فرزندان يتيم اين سرزمين و فقيران اين كشور است؛ چرا كه همه از بيت‌المال استفاده مي‌كنيم

دكتر روحاني با اشاره به اينكه آنهايي كه مؤمن به خدا هستند، يك قدرت كنترلي به نام تقوا دارند و نياز به ساختمان و ابزار كنترلي نخواهند داشت، گفت: آنها با خداي خود هستند و مي‌دانند همه اعمال آنها از سوي خداي متعال ثبت و ضبط مي‌شود و خداوند شاهد عمل و رفتار آنهاست. اين نظارت دو معنا دارد اول اينكه انسان تخلف نكند و ديگر اينكه انسان احساس قدرت كرده و بداند كه تنها نيست.

رئيس جمهور با اشاره به اينكه در عين حال از لحاظ سيستم اداري موظف به نظارت و تقويت نظارت‌ها هستيم، گفت: جمهوري اسلامي ايران بر اساس اصل ۲۶ قانون اساسي امور برنامه، امور بودجه، امور اداري و امور استخدامي كل كشور مستقيماً بر عهده رئيس جمهور است و اينكه هر دستگاهي بخواهد براي خود اعلام كند كه فلان ميزان استخدام مي‌كنيم و يا فلان قدر افزايش حقوق مي‌دهيم بدون نظر رئيس جمهور اشتباه خواهد بود. در حقيقت هر كه مي‌خواهد از بيت‌المال پولي دريافت كند، تمامي اجازه آن برعهده رئيس جمهور است و اين از مسئوليت‌هاي سخت و دشواري است كه قانون برعهده رئيس جمهور گذاشته است.

دكتر روحاني با اشاره به اينكه براساس اصل ۱۱۳ قانون اساسي مسئوليت اجراي تمام اصول قانون اساسي نيز برعهده رئيس جمهور است كه اين نيز مسئوليت بسيار سنگيني بشمار مي‌رود، گفت: رياست كل اجرا در كشور به استثناء مواردي كه قانون برعهده رهبري گذاشته ،بار سنگيني بر دوش رئيس جمهور است.

رئيس جمهور با بيان اينكه كشور متعلق به مردم بوده و ملت بزرگ ايران صاحبان اصلي كشور هستند، گفت: ملت با رأي مستقيم و يا غيرمستقيم خود ما را در سمت‌هاي مختلف، مي‌گمارند به گونه‌اي كه رهبري، رئيس جمهور، نمايندگان مجلس و خبرگان ،نمايندگان شوراها و حتي وزرا، تماماً با رأي مردم انتخاب مي‌شوند.

دكتر روحاني با تأكيد بر اينكه آراء مردم مشروعيت قانوني و شرعي است، گفت: خداوند اختيار امور را به خود مردم واگذار كرده و اين مردم هستند كه اين امور را به ديگران واگذار مي‌كنند.

رئيس جمهور افزود: اگر ما خادم مردم نباشيم و به آنها خدمت نكنيم، حتماً كار ما نامشروع است چرا كه مشروعيت تمام امور كشور بر مبناي خدمت به مردم است.

دكتر روحاني اظهار داشت: اگر كارمندي بخواهد در اجراي امور و خدمت به مردم سستي، كاهلي و تنبلي كرده و فكر كند، بالاتر از مردم است، يقيناً دچار اشتباه، تخلف و خسران شده چرا كه ملت ايران طبق قانون شرع و قانون اساسي اختياردار ما هستند و همه ادارات، دستگاه‌هاي اجرايي و ساير دستگاه‌ها، مشروعيت‌شان در اين است كه به مردم و كشور خدمت كند.

رئيس جمهور با اشاره به اينكه سازمان امور اداري و استخدامي و سازمان برنامه و بودجه كشور، براساس قانون وظايف سنگيني را برعهده دارند، گفت: اگر سيستم اداري كار خود را به درستي انجام نداده و پول و سرمايه‌هاي كشور به درستي هزينه نشود، اين دو سازمان مسئول هستند.

دكتر روحاني با اشاره به ضرورت وضع مقررات و قوانين صحيح در دستگاه‌هاي اجرايي براي خدمت بيشتر به مردم، گفت: مردم نبايد براي انجام امور اداري خود تحقير شده و در ادارات به آنها توهين شود. اگر يك ثانيه از وقت مردم تلف شود همه ما در پيشگاه خداوند مسئول هستيم.

رئيس جمهور ادامه داد: ما بايد بدانيم نيروي عظيم انساني در دستگاه‌هاي اجرايي چگونه و به چه شكل وظايف خود را به انجام مي‌رساند.

دكتر روحاني ضمن بيان خاطره‌اي از سفر رسمي خود در سال ۶۰ به كشور ژاپن و بازديد از سيستم اداري اين كشور، گفت: اگر ساختمان اداري ما به درستي بنا نشود و درب‌ اتاق‌ها قفل باشد و مسئول آن سازمان نتواند به درستي بر رفتار كاركنان خود نظارت كند، مردم نمي‌توانند به ما دسترسي داشته و مسئولان نيز به كار سازمان خود رسيدگي كنند.

رئيس جمهور با تأكيد بر ضرورت ساماندهي دولت الكترونيك به طور جامع در كشور، گفت: دولت الكترونيك به گونه‌اي است كه همه امور، توسط آن قابل بررسي و رسيدگي و تا زماني كه دولت الكترونيك در كشور سامان پيدا نكند و شفافيت نباشد، ما دچار مشكل خواهيم بود.

دكتر روحاني پديد آمدن حقوق‌هاي غيرمتعارف را بخاطر عدم شفافيت در سيستم اداري كشور عنوان كرد و گفت: سيستم ما بايد به گونه‌اي باشد كه تمام امور، مزايده‌ها، مناقصه‌ها و برنامه‌ها در پيشگاه مردم باشد و آنها به وضوح آن را بدانند.

رئيس جمهور با اشاره به اينكه نبايد در كشور امضاء طلايي وجود داشته باشد، افزود: نبايد مردم به انجام امور خود معطل بمانند.

دكتر روحاني با اشاره به اينكه امروز ايجاد شغل پايدار براي جوانان كشور نياز به سرمايه‌گذاري دارد، اظهار داشت: متأسفانه سيستم اداري ما به گونه‌اي است كه اگر يك نفر بخواهد در كشور سرمايه‌گذاري كند، با وجود سپري شدن زمان طولاني براي صدور مجوز و معطل شدن در دستگاه‌هاي مختلف اين كار بسيار طولاني مدت خواهد بود در صورتي كه ما بايد موانع كار و فعاليت مردم را برطرف كرده تا در پايان دولت دوازدهم در پيشگاه مردم و خدا شرمنده نباشيم.

رئيس جمهور با بيان اينكه امروز در برخي كشورها، مجوز كار و فعاليت اقتصادي، ظرف مدت ۴۸ ساعت صادر مي‌شود، خاطر نشان كرد: ما نمي‌خواهيم در كشور ما مجوز سرمايه‌گذاري ۴۸ ساعته صادر شود، اما بايد تلاش كنيم تا حداقل ظرف ۴۸ روز اين كار به انجام برسد.

دكتر روحاني با اشاره به ضرورت رفع نواقص از سيستم اداري و اجراي حقوق شهروندي در دستگاه‌هاي اجرايي، گفت: اساس حقوق شهروندي بر عدالت، احترام به مردم و يكسان ديدن همه مردم در برابر قانون است و سيستم اداري و دستگاه اجرايي ما بايد حقوق شهروندي را به درستي و به طور كامل اجرا كند.

رئيس جمهور با تأكيد بر اينكه تدوين حقوق شهروندي هرگز براي دوران و تبليغات انتخاباتي نبوده است، اظهار داشت: حقوق شهروندي براي اين است كه به قوانين و مقررات احترام بگذاريم و مردم به واسطه آن احساس آزادي و آرامش كرده و عدالت به طور يكسان ميان همه مردم اجرا شود.

دكتر روحاني با بيان اينكه بايد سيستم نظارتي دقيقي را از طريق دولت الكترونيك طراحي كنيم، گفت: اين اقدام بايد از اولويت‌هاي مهم ما در دستگاه اجرايي باشد.

رئيس جمهور در بخش ديگري از سخنان خود با تأكيد بر اينكه بايد در مديريت كشور، جوانان، بانوان، اقوام و مذاهب مختلف حضور داشته باشند، گفت: نمي‌شود كه بگوييم مديران ارشد كشور، تنها از يك مذهب باشند و بقيه را كنار بگذاريم، چرا كه همه جزو ملت ايران هستند و اگر بناست آنها به تكاليف‌شان مانند رفتن به سربازي و پرداخت ماليات مانند ساير مردم عمل كنند، بايد از امتيازات يكسان نيز برخوردار باشند و نبايد تنها در دوران انتخابات از آنها استفاده كرده و آنها را پاي صندوق‌ بياوريم ما يك ملت به نام ملت ايران هستيم.

دكتر روحاني تأكيد كرد: اگر در كشور خواستار وحدت، انسجام و يكپارچگي هستيم، بايد مبناي ما در مديريت شايسته‌سالاري باشد نه وابستگي به اين حزب يا آن جناح و مذهب خاص. اگر قرار است همه اختيارات و مسئوليت‌ها در اختيار گروهي كه حاكم است، باشد، پس بقيه گروه‌ها و جناح‌ها در اين مدت به مرخصي بروند.

 رئيس جمهور با بيان اينكه گروه حاكم بايد براي كل ملت ايران تلاش كنند، گفت: متأسفانه در كشور ما چرخش مديريت به كندي انجام مي‌شود و در اين راستا در جريان انتخاب وزراي دولت دوازدهم در مشورت‌ها و پيشنهاداتي كه به بنده مي‌شد، همه افراد با سنين بالا بودند.

دكتر روحاني با انتقاد از اينكه گردش مديران و حضور نخبگان و جوانان در سمت‌هاي مختلف، انجام نمي‌شود، گفت: به همين خاطر به همه وزراي دولت دوازدهم دستور دادم  كه هر وزير بايد دو جوان را در سمت‌هاي بالاي مديريتي و حتي معاون وزير بكار بگيرد، چرا كه معتقدم كه بايد در اين سال‌ها جوانان را بالا آورده و به آنها تجربه و آموزش لازم را بدهيم. اين جوانان شور، نشاط و سلامتي بهتري دارند و مي‌توانند امور را بهتر مديريت كنند.

رئيس جمهور ادامه داد: زنان ما از لحاظ قدرت، دانش، تدبير و مديريت چيزي كم از مردان ندارند و بخاطر اينكه در اين سال‌ها زنان را از لحاظ مديريت بالا نياورديم، امروز دچار مشكل هستيم.

دكتر روحاني انحصار را بزرگترين بلا براي بخش‌هاي مختلف كشور، برشمرد و گفت: بايد انحصار را شكسته و خدمات را رقابتي كرده و در اختيار مردم بگذاريم، چرا كه مردم بهتر، باكيفيت‌تر و ارزان‌تر كار كرده و امور را به انجام مي‌رساند.

 رئيس جمهور خاطر نشان كرد: بايد خدمات را به مردم واگذار كنيم و در كشور، رقابت آزاد ايجاد نماييم چرا كه بخش مردمي قطعاً دلسوزانه‌تر، تلاش و فعاليت مي‌كند.

دكتر روحاني با اشاره به اينكه امروز سيستم دولتي به طور ذاتي كهنه و فرسوده شده و قادر به انجام امور با كيفيت مناسب نيست، گفت: بخش خصوصي موفق است و ما بايد به گونه‌اي برنامه‌ريزي كنيم كه كارها به مردم واگذار شود.

رئيس جمهور تأكيد كرد: در جشنواره شهيد رجايي بايد در راستاي تحول سيستم اداري و انتخاب كارمندان و مديران بهتر در كشور و بكار گيري سيستم‌هاي دقيق‌تر و بروز برنامه‌ريزي كنيم، تا از آنهايي كه كار بهتري انجام مي‌دهند، بيشتر تقدير شود.


كليه حقوق اين سايت متعلق به سازمان برنامه و بودجه استان آذربايجان غربي مي‌باشد.
Copyright © 2000-2015 Azgharbi.mporg.ir
Powered by Tetis PORTAL