شنبه 25 آذر 1396 22:03:40
اخبار و رويدادها
13 شهريور 1396 10:30:50
معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان اداري و استخدامي: پيگيري اصلاحات مستمر در نظام اداري در دولت دوازدهم با جديت بيشتر دنبال خواهد شد
مهندس جمشيد انصاري، معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان اداري و استخدامي كشور در سيزدهمين جشنواره شهيد رجايي از دو برنامه جديد دولت دوازدهم براي بهبود و ارتقاء بهره وري نظام اداري و اجرايي كشور  خبر داد و گفت: ارتقاء پاسخگويي، شفافيت و مقابله با فساد در نظام اداري در دستور كار شوراي عالي اداري قرار خواهد گرفت تا در افق سال ۱۴۰۰ شاهد بهبود معني دار شاخص هاي كشور در اين حوزه ها باشيم 

به گزارش روابط عمومي سازمان اداري و استخدامي كشور متن  كامل سخنراني مهندس جمشيد انصاري در مراسم سيزدهمين جشنواره شهيد رجايي، كه در هشتم شهريور  ۱۳۹۶ برگزار شد بدين شرح است:

 

بسم الله الرحمن الرحيم

 

با سلام و درود بر ارواح طيبه شهداي گرانقدر انقلاب اسلامي و جنگ تحميلي و با درود به روح بلند و ملكوتي بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران حضرت امام خميني ( ره)، خيرمقدم عرض مي‌كنم.  خدمت جناب آقاي دكتر حسن روحاني رييس جمهور محترم و خانواده‌هاي محترم شهداي دولت كه دعوت ستاد مركزي جشنواره شهيد رجايي را پذيرفته و با حضور خود در اين مراسم، برگزار كنندگان جشنواره را مفتخر فرموده‌اند.

همچنين خير مقدم و خوش آمد عرض مي‌كنم خدمت اعضاي محترم هيات دولت و روساي سازمانهاي دولتي و مديران دستگاه هاي اجرايي و از همه وزارتخانه‌ها، سازمانها و دستگاه‌هاي اجرايي كه با همكاري خود زمينه و امكان برگزاري مطلوب جشنواره را در سال جاري فراهم آوردند، تشكر و قدرداني مي نمايم.

هفته دولت و برگزاري جشنواره شهيد رجايي، فرصت ارزشمندي است كه ضمن گراميداشت ياد و خاطره شهيدان دولت، به ويژه دولتمردان شهيد رجايي و باهنر، اسوه‌هاي صبر، فداكاري، مردمداري و باور به مباني ارزشي نظام جمهوري اسلامي و ترغيب و تشويق مديران و كاركنان دولت به تاسي و تبعيت از مشي و نحوه سلوك اين شهيدان بزرگوار، دستگاه‌هاي اجرايي ضمن ارائه بخشي از عملكرد خود، فعاليت‌ها و اقداماتي را كه براي بهبود شر ايط عمومي كشور و اقشار مختلف مردم انجام داده‌اند به اطلاع مردم به عنوان ولي نعمت‌هاي خود برسانند و مديران دولت، يكبار ديگر بر ميثاق خدمتگزاري خود با امام راحل ( رضوان الله تعالي عليه )، مقام معظم رهبري (مدظله العالي ) و ملت بزرگ ايران تاكيد كنند.

بعد از پيروري انقلاب اسلامي و با توجه به تاكيد  قانون اساسي ، تلاش مستمر براي ايجاد «نظام اجرايي با كارآيي بيشتر و سرعت افزون‌تر در اجراي تعهدات اداري» همواره در دستور كار دولت ها و سرلوحه برنامه‌ها و اقدامات دولت در دوره‌هاي مختلف بوده است . از اين رو دولت تدبير و اميد نيز استقرار «حكمراني خوب» را به عنوان يك هدف مهم خود تعريف و تحقق آن را در طول دوره دولت يازدهم با جديت دنبال كرده است كه از جمله اقدامات انجام يافته تصويب نقشه راه و برنامه جامع اصلاح نظام اداري در سال اول فعاليت دولت يازدهم و پيگيري اصلاحات مستمر در نظام اداري و مديريتي كشور و ساختار نيروي انساني دولت در طول اين دوره بوده است و بر اساس خط مشي و برنامه اعلام شده از سوي رياست محترم جمهوري اسلامي ايران همين رويكرد در طول دوره دولت دوازدهم نيز با اهتمام و جديت بيشتر دنبال خواهد شد .

دولت براين باور است كه تحقق اصول مترقي قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران به ويژه اصل سوم كه تكاليف دولت به مفهوم عام آن را مشخص نموده است و عملي كردن سياستهاي كلي نظام اداري كه از سوي مقام معظم رهبري ابلاغ شده است و نيز اجراي برنامه هاي توسعه كشور، جز با ايجاد يك نظام اداري كارآمد و بهره ور و تبديل دولت به دولتي كارآ و اثربخش و متعهد به آرمان هاي انقلاب اسلامي  و متكي به مردم و در يك كلمه جز از طريق «حكمراني خوب» امكانپذير نيست.

در دولت يازدهم ، برنامه جامع اصلاح نظام اداري در هشت محور تصويب و با تعيين اهداف كمي در هر محور ، مجموعه اقداماتي كه ميتوانست به تحقق آن اهداف كمك كند همراه با راهبردها و روشهاي اجرايي و پيامدها و نتايج مورد انتظار در هر محور مشخص گرديد . اين محورها كه عبارت بودند از : 

 •  مهندسي نقش و ساختار دولت.
 • توسعه دولت الكترونيك و هوشمند سازي اداري.
 • ارائه خدمات عمومي در فضاي رقابتي.
 • مديريت سرمايه انساني.
 • توسعه فناوري هاي مديريتي.
 • توسعه فرهنگ سازماني.
 • صيانت از حقوق مردم و سلامت اداري .
 • نظارت، ارزيابي و مديريت عملكرد.

  در طول دولت يازدهم و در قالب برنامه هاي عملياتي مورد توافق بين دستگاه هاي اجرايي و سازمان اداري و استخدامي كشور دنبال شد و ارزيابي انجام شده از پيشرفت اجراي آنها ، بيانگرتوفيقات قابل توجه در بعضي از محورها و كندي پيشرفت امور در محورهايي مي باشد . همچنين برخي دستگاه هاي اجرايي موفقيت هايي بيشتر از ديگر دستگاه ها بدست آورده اند كه شايسته تقدير مي باشند . آنچه مسلم است اينكه در دولت دوازدهم نيز ، اصلاح نظام اداري بصورت بي وقفه ادامه خواهد يافت و علاوه بر تداوم نقشه راه و برنامه جامع اصلاح نظام اداري مصوب شوراي عالي اداري و دولت يازدهم كه بر اساس تحليل وضعيت راهبردي نظام اداري كشور در سال ۱۳۹۲ تدوين و اجراي آنها دستاورد هاي قابل اعتنايي داشته است ، متناسب با كاستي‌ها و ضعف‌هايي كه در اجرا بوده است و نيز با توجه به برنامه‌هاي جديد دولت و الزامات قانوني، برنامه‌هاي تكميلي و جديدي در محورهاي زير تعريف و دنبال خواهد شد:

 • در محور مهندسي نقش و ساختار دولت بر كاستن از تصدي ها و مداخلات دولت و تقويت نقش ستادي و اعمال حاكميت آن تاكيد خواهد شد و دولت حركت سريعتري در تمركز زدايي از اداره امور و تقويت نقش و اختيارات مديريت هاي استاني و منطقه اي خواهد داشت .
 • در زمينه توسعه دولت الكترونيك و هوشمند سازي اداري ، مقررات زدايي از نظام اداري ، حذف مجوزهاي غير ضرور و بهبود فضاي كسب و كار و ارائه سريع و آسان خدمات دولتي به خدمات گيرندگان مورد اهتمام بيشتري قرار خواهد گرفت .
 • در محور ارائه خدمات عمومي در فضاي رقابتي ، بر ارتقاء كيفيت و كاهش هزينه هاي تمام شده خدمات دولتي متمركز خواهيم شد
 • تربيت مديران كارآ و توانمند از بين جوانان براي مديريت آينده دستگاه هاي اجرايي و توسعه مشاركت زنان و جوانان در مديريت كشور محور اصلي برنامه مديريت سرمايه انساني خواهد بود .
 • براي تحقق منشور حقوق شهروندي در نظام اداري برنامه هاي ويژه اي براي تامين و صيانت از حقوق مردم (شهروندان) در نظام اداري پيش بيني شده است كه با قوت دنبال خواهد شد .

همجنين دو برنامه جديد براي بهبود و ارتقاء بهره وري نظام اداري و اجرايي كشور  و ارتقاء پاسخگويي، شفافيت و مقابله با فساد در نظام اداري در دستور كار شوراي عالي اداري قرار خواهد گرفت تا در افق سال ۱۴۰۰ شاهد بهبود معني دار شاخص هاي كشور در اين حوزه ها باشيم .

آنچه مسلم است تحقق اين برنامه ها جز با همراهي و باور قلبي مديران دستگاه هاي اجرايي در بالاترين سطوح ممكن نخواهد بود و ضرورت دارد مديران مياني و كارشناسان دستگاه هاي اجرايي با كار توجيهي مستمر بر سودمندي اين برنامه ها براي تحقق اهداف سازماني توجه داده شوند و مشاركت همه آنها در حد عزم عمومي همه كاركنان براي اجرا جلب گردد .

دولت بر اين باور است كه مديران وكاركنان دولت، سرمايه اصلي دولت و نظام براي اداره كشور هستند و دولت همان گونه كه خود را مكلف مي داند از اين سرمايه صيانت نموده و زمينه ارتقاء توانمندي و كارآيي و نيز رسيدگي به مسائل معيشتي و رفاهي آنان را فراهم نمايد ، متعاقباً از آنها نيز توقع دارد با تلاش مضاعف در انجام وظايف محوله و رسيدگي مجدانه و از روي تعهد و تكليف به امور مردم و مراجعان، اعتماد ملّت به نظام اداري كشور و خود را افزايش دهند و بر اين باور باشند كه اعتماد مردم به دولت و نظام اداري بخشي از سرمايه اجتماعي است كه بسيار با ارزش است و بايد مستمرا براي ارتقاء اين سرمايه عظيم تلاش گردد .

در پايان ، مناسب است اشاره اي نيز به فرايند ارزيابي دستگاه هاي اجرايي در جشنواره شهيد رجايي داشته باشم . ارزيابي عملكرد دستگاه هاي اجرايي در دو محور شاخص هاي عمومي و شاخص هاي اختصاصي انجام مي شود ، به اين ترتيب كه شاخص هاي عمومي از سوي سازمان اداري و استخدامي به كليه دستگاه هاي اجرايي ابلاغ مي گردد و شاخص هاي اختصاصي هر دستگاه با پيشنهاد دستگاه اجرايي و تاييد سازمان برنامه و بودجه و سازمان اداري و استخدامي تعيين مي گردد . دستگاه هاي اجرايي موظفند در اجراي مواد ۸۱ و ۸۲ قانون مديريت خدمات كشوري و بصورت خود اظهاري عملكرد هريك از شاخص ها و ميزان تحقق آنها را در سامانه اي كه به همين منظور در سازمان اداري و استخدامي كشور فراهم آمده است وارد نمايند و متعاقبا ارزيابان آموزش ديده متشكل از كارشناسان حوزه هاي تخصصي دو سازمان برنامه و بودجه و اداري و استخدامي اطلاعات اظهار شده از سوي دستگاه هاي اجرايي را مورد ارزيابي دقيق قرار مي دهند . اين فرايند كه بيش از دو ماه طول مي كشد امكان ارزيابي عملكرد دستگاه ها در حوزه شاخص هاي عمومي و اختصاصي را بنحو مطلوبي فراهم مي نمايد و ضمن اينكه دستگاه هاي برتر كه در سطوح و محور عمومي و اختصاصي برگزيده شده اند در اين مراسم معرفي مي گردند نتايج ارزيابي همه دستگاه هاي اصلي به رياست محترم جمهوري اسلامي ايران ، معاون اول محترم رييس جمهور و بالاترين مقام دستگاه گزارش مي گردد .

لازم ميدانم به كليه دستگاههايي كه براساس ارزيابي هاي بعمل آمده از سوي ستاد مركزي جشنواره شهيد رجايي در تحقق شاخص هاي عمومي و اختصاصي خود توفيقات بيشتري بدست آورده اند و امروز به عنوان دستگاه هاي منتخب و برتر مورد تقدير رياست محترم جمهوري اسلامي قرار مي گيرند و مديران و كاركنان تلاشگر آنها تبريك گفته ، موفقيت هاي بيشتر در تحقق اهداف و برنامه هاي دولت دوازدهم را براي آنها و همه دستگاه هاي اجرايي آرزو نمايم .

همين طور از كليه مديران وكاركنان دولت و همه دستگاههاي اجرايي در نهادها و قواي مختلف كه به صورت شبانه روزي و با ارئه خدمات مورد نياز مردم در جهت تحقق اهداف نظام جمهوري اسلامي ايران فعاليت مي‌كنند و زمينه آسايش و رضايتمندي مردم را فراهم مي نمايند، تشكر و قدرداني مي‌نمايم.


كليه حقوق اين سايت متعلق به سازمان برنامه و بودجه استان آذربايجان غربي مي‌باشد.
Copyright © 2000-2015 Azgharbi.mporg.ir
Powered by Tetis PORTAL