J
I
K
A
B
22 فروردين 1400 8:9:10
دكتر نوبخت: رييس جمهور گفتند اگر كارهاي سنجيده سازمان برنامه و بودجه نبود؛ اين آرامش را در كشور نداشتيم

دكتر محمدباقر نوبخت در نشستي كه با حضور معاونين و مديران سازمان  برنامه و بودجه كشور و نيز بصورت مجازي با روساي سازمان‌هاي مديريت و برنامه‌ريزي كشور برگزار شد؛ خواستار تكميل، تنظيم، ويرايش و شكل‌دهي اهداف سازمان شد و از تمامي همكاران خواست نسبت به جمع‌بندي و مستندسازي خدمات و اقداماتي كه به سازمان برنامه و بودجه محول شده اقدام نمايند تا در آينده در اختيار مسوليني كه در دولت بعد روي كار مي‌آيند؛ قرار گيرد.

به گزارش مركز اطلاع‌رساني، روابط عمومي و امور بين‌الملل سازمان برنامه و بودجه كشور؛ معاون رييس در اين نشست اظهار داشت: وظيفه داريم در قبال امانتي كه به عنوان مأموريت سازماني و وظايف فردي به هر يك از ما داده شده، پاسخگو باشيم. سازمان برنامه و بودجه يك سازمان پاسخگو و مسووليت پذير است و تاكنون نيز اينطور بوده؛ لذا لازم است براي آيندگان مطالب و اطلاعات را مكتوب و مستند نماييد.

دكتر نوبخت همچنين از روساي سازمان‌هاي مديريت و برنامه ريزي استان‌ها خواست كه به امر مستندسازي توجه ويژه داشته باشند و افزود: آنچه كه به ما مأموريت داده شد؛ راهبري و رصد توسعه كشور بود. بر ما فرض است اين مأموريت را در دو شرايط متفاوت رصد و گزارش‌كار بدهيم، نخست وضعيت تحريمي توام با استراتژي و راهبرد گسترش روابط بين الملل طي سال‌هاي ۹۲ تا ۹۷ كه با حضور در مذاكرات مختلف و گسترش روابط بين الملل و برخورداري از ظرفيت‌هاي جهاني؛ توانستيم به يك رشد شتابان اقتصادي برسيم. رشد ۸ درصدي هرساله اقتصاد كشور، منجر به افزايش قدرت خريد و رفاه مردم شد. شاخص‌هاي بين المللي گواه اين است كه رشد منفي اقتصاد و توسعه را به رشد مثبت تبديل كرديم و حتي در يك سال به رشد دو رقمي بي‌نظيري در جهان رسيديم. گزارش صندوق بين‌المللي پول در سال‌هاي ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ درباره ايران گواه اين رشد بي نظير است.

وي با بيان اينكه اين اتفاق در كشور با برنامه‌ريزي‌ها و تشريك مساعي با همه دستگاه‌هاي ديگر صورت گرفت؛ ادامه داد: در اين دوره شاهد كاهش شديد نرخ تورم دو رقمي بالاي ۴۰درصد به نرخ تورم ۱ رقمي بوديم و مدت زيادي توانستيم آن را تثبيت كنيم. افزايش اشتغال نيروي انساني به گواهي اسناد معتبر مركز آمار ايران و مراكز جهاني، حكايت از آن دارد كه ما هر ساله ۸۰۰ تا ۹۰۰ هزار فرصت شغلي جديد بر مشاغل قبلي و به جمعيت شاغل قبل اضافه كرديم.

رئيس سازمان برنامه و بودجه كشور با اشاره به تشديد تحريم‌هاي آمريكا عليه ايران از سال ۱۳۹۷، خاطرنشان كرد: بدين ترتيب شرايط كشور از شرايط توسعه روابط بين‌الملل به نوعي به شرايط مقاومت ملي در برابر فشارهاي بين المللي تبديل شد. چرا كه نه تنها دسترسي ما به منابع ۶۵ ميليارد دلار خارجي تحقق پيدا نكرد حتي دستيابي به منابع ذخيره شده و جديد ارزي هم متوقف شد و حتي نتوانستيم از امكانات نظام بانكي جهاني استفاده كنيم.

وي افزود: بنابراين بجاي دستيابي به رشد اقتصادي شتابان؛ تلاش ما بر اين بود كه جلوي ريزش رشد اقتصادي را بگيريم و رشد اقتصادي منفي را مثبت نگه داريم و بجاي ايجاد رفاه و افزايش قدرت خريد مردم، به تقويت و بهبود معيشت مردم بسنده كرديم كه تا جايي كه مي توانيم كاهش قدرت خريد مردم را جبران كنيم.

دكتر نوبخت ادامه داد: همه تلاش دشمنان اين بود كه از طريق مضايق اقتصادي، آستانه تحمل مردم را پايين بياورند و آنها را به خيابانها بريزند و آن چيزي كه مورد نظرشان بود تحقق پيدا كند. ولي ما در اين شرايط از طريق نكات سنجيده و بكار بردن اقدامات موثر؛ اين نا آرامي‌ها و پيش‌بيني‌هايي كه مي شد را مديريت كرديم. تا جايي كه حتي  آقاي رييس جمهور با صراحت بيان كردند كه اگر كارهاي سنجيده سازمان برنامه و بودجه نبود؛ اين آرامش را در كشور نداشتيم.

وي افزود: هر چند به دليل تغيير شرايط ما پيش مردم شرمنده‌ايم كه به آنچه استحقاقش را دارند و شايسته آنان است؛ نتوانستيم دست يابيم و احساس شرمندگي مي كنيم. اما در برابر محدوديت هايي كه وجود داشت چه در عرصه جبران بخشي از قدرت خريد و از آن طرف توسعه زيرساخت‌هاي كشور، سربلند هستيم. كما اينكه هم چرخ توسعه كشور متوقف نشد و هم به معيشت مردم توجه شد. نمونه‌اش را در سفر اخيرم به استان مستعد سيستان و بلوچستان شاهد بودم كه بيش از ۶۲۸ كيلومتر راه آهن برخوردار شده؛ هم گازرساني وسيع در سطح استان را شاهديم و هم حداقل ۱۷ هزار خانه براي افراد محروم در اين استان ساخته ميشود كه كليد ۱۲ هزارتاي آن را به ساكنين تحويل داديم.

دكتر نوبخت خطاب به همكارانش در سازمان برنامه و بودجه كشور گفت: در اين وضعيت بايد به شما افتخار كنيم. وظيفه داريم مجموعه اقدامات صورت گرفته را مستندسازي كنيم تا در فضاي سياسي كشور كه عده‌اي با اهداف سياسي تلاش مي‌كنند كارهاي صورت گرفته ناديده گرفته شود؛ نگذاريم كه اميد از جامعه گرفته شود. ما بايد از طريق مستندسازي به نحو منطقي و غير تبليغاتي اطلاع رساني كنيم.

گفتني است در اين نشست آقايان دكتر پورمحمدي، مهندس اميني، برمكي و خانم خانلو به اختصار گزارشي از اقدامات و برنامه ها را ارائه نمودند كه  متعاقبا گزارش مبسوط آن منتشر مي‌شود.
1400/2/22 14:2:44
ليست موسسات داراي مجوز آموزش كاركنان
آمار بازديد
تعداد بازدید از سایت 606057 تعداد بازدید از صفحه 462 تعداد بازدید امروز صفحه 27
ارتباط با ما

آدرس : اروميه - خيابان شهيد بهشتي - كوي 25

تلفنخانه : 04431973110

دورنگار : 04431973500

تلفن تماس ساختمان شماره دو سازمان :04432357081-04432357082-0443233308

پست الكترونيكي : mpoAzgharbi@mporg.ir       

نظر سنجي
محتواي سايت را چگونه ارزيابي مي كنيد ؟
تعداد کل نظرات: 4
عالي 250%
بسيار خوب 125%
خوب 0%
متوسط 0%
ضعيف 125%
كليه حقوق اين سايت متعلق به سازمان مديريت و برنامه ريزي استان آذربايجان غربي ميباشد.
Powered by Tetis PORTAL