J
I
K
A
B
دوشنبه 5 خرداد 1399 19:01:37
14 شهريور 1398 14:2:11
سومين جلسه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي استان با حضور جناب آقاي انصاري معاون محترم رئيس جمهور، رئيس سازمان اداري و استخدامي و جانشين ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي كشور در استان برگزار شد.

ناصر حضرتي رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان در اين جلسه با اشاره به چارچوب كلي تدوين پروژه ­هاي اقتصاد مقاومتي اعلام شده توسط سازمان برنامه و بودجه كشور گفت: در خصوص تدوين پروژه هاي اقتصاد مقاومتي در سالجاري پروژه ­هايي به عنوان پروژه هدف با ارزش 927 ميليارد تومان با همكاري دستگاه­هاي اجرايي و بخش خصوصي در سامانه نيپا ثبت شده كه از روند اجراي پروژه ­ها توسط استانداري و سازمان مديريت و برنامه ريزي استان پيگيري به عمل مي­ آيد.

وي ادامه داد: در ارتباط با طرح پايداري منابع درآمدي دولت ذيل برنامه ملي برقراري انضباط مالي در بخش عمومي و قطع وابستگي به بودجه نفت اقدامات متعددي  از جمله جلوگيري از فرار مالياتي و شناسايي منابع جديد انجام گرفته كه در اين خصوص درآمدهاي عمومي استان از 441 ميليارد تومان در سال 1392 به 1415 ميليارد در سال 1398 افزايش يافته است.

حضرتي دبير ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي استان با اشاره به برنامه ملي عدالت بنيان كردن اقتصاد و توسعه عدالت اجتماعي بيان كرد:  اعتبارات هزينه اي استان از ابتداي شروع دولت تدبير و اميد، ساليانه 19.1 درصد و اعتبارات تملك دارايي هاي سرمايه اي ساليانه 25.8 درصد رشد داشته است.

وي ادامه داد: در ارتباط با بحث شفاف سازي بودجه هزينه­ اي و سرمايه­ اي جلساتي با فرمانداران و مديران كل دستگاه هاي اجرايي برگزار گرديده كه با راهبري استاندار محترم موجب رضايت نسبي در راستاي راهبري موضوع بودجه و سهم بري شهرستان­ها و دستگاه هاي اجرايي ايجاد شده است.

رئيس سازمان مديريت و برنامه ­ريزي استان افزود: با توجه به اين كه استان آذربايجان­ غربي در شاخص­ توسعه انساني به ­ويژه شاخص سلامت، آموزش و درآمد سرانه از وضعيت مطلوبي برخوردار نبود، در سال­هاي اول احياي سازمان تمركز در ارتباط با بهبود شاخص ­هاي سلامت بود كه با اقدامات خوبي كه در استان انجام گرفته، در حال حاضر شاخص ­هاي سلامت به ميانگين كشوري نزديك شده است و اكنون تمركز سازمان به بهبود شاخص­ هاي مرتبط به سرانه آموزش و درآمد سرانه است.

وي در ارتباط با بحث عملكرد واگذاري پروژه هاي استاني گفت: از سال 1396 تا كنون تعداد 44پروژه عمدتا درحال بهره برداري به كارگروه واگذاري موضوع دستورالعمل ماده27 ارجاع شده است.

*

محمدمهدي شهرياري استاندار آذربايجان­ غربي نيز در اين جلسه  با اشاره به كمبود فضاي آموزشي در آذربايجان غربي افزود: متوسط سرانه فضاي آموزشي استان 4.05 مترمربع بوده در حاليكه شاخص متوسط كشوري 5.18 مترمربع مي باشد؛ جبران اين عقب ماندگي ها نيازمند مساعدت مسئولان و پيگيري هاي ويژه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي است.

شهرياري همچنين بر لزوم تكميل سدمخزني نازلو تاكيد كرد و افزود: سد نازلو در حال حاضر 33 درصد پيشرفت فيزيكي دارد كه تكميل آن نقش بسزايي در تامين آب شرب اروميه، تامين حقابه درياچه اروميه و جلوگيري از بروز سيلاب ها خواهد داشت.

وي خواستار تخصيص اعتبار براي تكميل برخي از زيرساخت هاي اساسي استان شده و گفت: جاده ها و پايانه هاي مرزي سرو، رازي و تمرچين از مهم ترين زيرساخت هاي اقتصادي استان هستند كه لازم است با نگاه ويژه مسئولان در كوتاه ترين زمان ممكن تكميل شوند.

واريز درآمدهاي استان به خزانه معين استان از ديگر موضوعاتي بود كه استاندار آذربايجان غربي مورد تاكيد قرار داد و گفت: تحقق اين امر مسير رفع مشكلات استان را هموارتر خواهد كرد.

رئيس ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي استان بر لزوم مشخص شدن قيمت سيب نيز تاكيد كرد و گفت: قيمت سيب با توجه به نزديك شدن به فصل برداشت هرچه سريعتر بايد از سوي وزارت جهاد كشاورزي مشخص شود.

استاندار آذربايجان غربي به پروژه در حال احداث بيمارستان تخصصي زنان و زايمان اروميه نيز اشاره و خاطرنشان كرد: اين پروژه بدون هيچ گونه رديف اعتباري و صرفا با حمايت هاي استاني، پيشرفت بسيار خوبي داشته و جزو پروژه هاي شاخص اقتصاد مقاومتي استان است كه مي تواند الگويي براي ساير استان ها باشد.

*

جمشيد انصاري رئيس سازمان اداري استخدامي كشور نيز در اين جلسه گفت: با توجه به شرايط حاكم بر كشور نمي توان منابع اعتباري تمام پروژه ها را تامين كرد لذا لازم است با تزريق هدفمند اعتبارات، تكميل پروژه هاي مهم و اولويت دار در دستور كار قرار گيرد.

وي در خصوص تامين سرمايه در گردش واحدهاي توليدي نيز گفت: كارگروه تسهيل و رفع موانع توليد استان بايد در اين زمينه بررسي كارشناسي انجام و واحدهايي كه به تسهيلات سرمايه در گردش نياز دارند را مورد تاييد قرار دهد؛ ما نيز موضوع را پيگيري مي كنيم كه روند ارائه تسهيلات سرمايه در گردش به واحدهاي توليدي تسهيل شود.

جانشين فرمانده ستاد اقتصاد مقاومتي كشور در آذربايجان غربي افزود: اگر بانك هاي استان صرفا بعلت كمبود منابع اعتباري خود در پرداخت تسهيلات سرمايه در گردش به واحدهاي توليدي با مشكل مواجه هستند حتما به ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي اعلام نمايند كه موضوع را در مذاكره با مديران بانك ها حل كنيم.

معاون رئيس جمهور همچنين در خصوص رفع مشكل تامين آب براي احداث گلخانه ها در حوضه آبريز درياچه اروميه قول پيگيري دادند.

انصاري در رابطه با افزايش اعتبارات مرحله دوم طرح اشتغال پايدار روستايي نيز گفت: در تلاش هستيم چند بانك ديگر را به 4 بانك عامل تعيين شده در مرحله اول طرح اشتغال پايدار روستايي و عشايري اضافه كنيم كه بتوانيم منابع بيشتري را در مرحله دوم به استان ها اختصاص دهيم.

وي به موضوع واگذاري پروژه هاي دولتي به بخش خصوصي نيز اشاره كرده و گفت: دليل عدم موفقيت اين طرح در كل كشور، مقاومت و عدم علاقه مديران و دستگاههاي دولتي به واگذاري پروژه ها به بخش خصوصي است در حاليكه با اجراي اين طرح  هيچ مشكلي در ارائه خدمات به مردم پيش نمي آيد.

 

 

 


كليه حقوق اين سايت متعلق به سازمان مديريت و برنامه ريزي استان آذربايجان غربي مي‌باشد.
Copyright © 2000-2018 Azgharbi.mporg.ir
Powered by Tetis PORTAL