J
I
K
A
B
سه شنبه 17 تير 1399 01:17:03
27 خرداد 1399 8:59:23
دومين جلسه شوراي برنامه ريزي و توسعه استان در سالجاري برگزار شد

دومين جلسه شوراي برنامه ريزي و توسعه استان با موضوع توزيع اعتبارات عمراني استان به تفكيك فصل و شهرستان و اعتبارات هزينه اي به تفكيك دستگاههاي اجرايي برگزار گرديد.

به گزارش روابط عمومي سازمان مديريت و برنامه ريزي استان آذربايجان غربي؛ محمدمهدي شهرياري در دومين جلسه شوراي برنامه ريزي و توسعه استان ضمن گراميداشت ياد و خاطره شهداي انقلاب اسلامي تصريح كرد: امنيت و افتخار امروز را مرهون جانفشاني شهدا و ايثارگران هستيم.

وي با اشاره به شرايط امروز كشور تصريح كرد: پس از خروج آمريكا از برجام و اعمال تحريم هاي جديد از سوي استكبار، شرايط اقتصادي كشور سخت تر شد. محدوديت هاي ايجاد شده براي صادرات نفت،نقل و انتقالات بانكي و نيز فروش محصولات به ايران موجب شده تا اوضاع اقتصادي سخت تر شود.

وي افزود: بر اثر اين محدوديت ها و به دنبال آن نوسانات ارزي و افزايش قيمت ها، نارضايتي در جامعه ايجاد شده كه با مديريت و برنامه ريزي درست مي توان مانع تحقق اهداف دشمن شد.

استاندار آذربايجان غربي با قدرداني از تلاش نمايندگان مردم استان در دوره دهم مجلس گفت: ضمن آرزوي موفقيت براي نمايندگان فعلي، اميدواريم هر چه زودتر با تشكيل مجمع نمايندگان و معرفي نمايندگان ناظر در جلسات شوراي برنامه ريزي، كارگروه اشتغال و شوراي حل اختلاف شاهد حضور نمايندگان در اين جلسات به جهت بهره مندي از توان بالاي آنان در روند توسعه استان باشيم.

شهرياري وحدت ، همدلي و پيگيري را سه اصل مهم در روند توسعه استان برشمرد و افزود: اميدواريم با حضور نمايندگان دوره يازدهم مجلس كه از نيروهاي خوش فكر و توانمند هستند و نيز مديران دستگاه هاي اجرايي و اقشار مختلف مردم شاهد بهبود شاخص هاي توسعه اي استان باشيم.

وي رويكرد اصلي در توزيع اعتبارات استاني را عدالت و انصاف و توجه ويژه به نقاط كم برخودار دانست و گفت: اعتبار سال جاري بر اساس وضعيت شاخص هاي مختلف شهرستان ها توزيع مي شود.

مقام عالي استان با اشاره به نگاه ويژه دولت به استان افزود: در دولت تدبير و اميد تا به امروز ۲۵ هزار ميليارد تومان در استان هزينه شده كه بخش عمده آن از اعتبارات ملي بوده است.

شهرياري ادامه داد: مديران دستگاه هاي اجرايي بايد نسبت به جذب اعتبارات ملي اهتمام ويژه اي داشته باشند.

استاندار آذربايجان غربي همچنين از توجه ويژه به توزيع اعتبارات حمايتي براي شهرستانهاي كم برخودار با توجه به شرايط اقتصادي كشور خبر داد و گفت: دستگاه هاي اجرايي بايد پيگير اخذ سهم استان از پروژه هاي مشترك ملي باشند تا بتوان نيازهاي زيرساختي استان را برطرف نمود.

محمدمهدي شهرياري توجه به راه هاي روستايي، بازسازي و نوسازي مدارس، مقاوم سازي اماكن روستايي، ريشه كن كردن بيسوادي،افزايش سرانه ورزشي و آموزشي را از جمله اولويتهاي استان دانست و افزود: بايد براي مناطقي كه فصل كاري كمتري دارند اعتبارات لازم زودتر و كاملتر پرداخت شود تا پروژه ها در زمان مناسب به اتمام برسند.

وي خاطر نشان كرد: براي بخش كشاورزي، راهيان نور، محيط زيست و صنعت و معدن نيز اعتبارات ويژه اي تخصيص خواهد يافت.

شهرياري همچنين خواستار همراهي بيشتر سيستم بانكي در پرداخت تسهيلات شد.

 

توزيع هجده هزار ميليارد ريال اعتبار عمراني و هزينه‌اي در آذربايجان‌غربي

ناصر حضرتي رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان نيز در اين جلسه گفت: بودجه هزينه اي استان در سال آينده ۵5۲ ميليارد تومان پيش بيني شده و داراي رتبه 10 كشوري است كه ارتباط كاملا مستقيم با تعداد پرسنل و اندازه دولت در استان دارد.

وي ادامه داد: در سال جاري بيش از 5/4 درصد از اعتبارات عمراني استانها به ميزان 1228 ميليارد تومان به آذربايجان غربي اختصاص يافته كه از اين حيث استان همانند سالهاي اخير كه جايگاه آذربايجان غربي در سهم بري از كيك بودجه استانهاي كشور ارتقا يافته ، در جايگاه ششم كشوري قرار دارد. گرچه اين ميزان نيز با توجه به نياز استان و شكاف معنادار شاخص هاي آن با استانهاي برخوردار ضرورت دارد به نحو مطلوبي افزايش يابد.

دبير شوراي برنامه ريزي و توسعه استان افزود: اولويت توزيع بودجه عمراني با پروژه هاي نيمه تمام با پيشرفت فيزيكي بالاي 80 درصد، جمعيت شهرستان، جمعيت دهستان هاي محروم هر شهرستان، سرانه ورزشي و پروژه هاي نيمه تمام هر شهرستان و نيز با هدف رساندن شاخص هاي شهرستان به ميانگين استاني توزيع شده است.

وي خاطرنشان شد: با بررسي هاي انجام شده در سازمان مديريت و برنامه ريزي استان براي رساندن شاخص ها به ميانگين كشوري نزديك به 3 هزار ميليارد تومان اعتبار براي ايجاد توازن مورد نياز است.

وي افزود: علاوه بر عدم تعادل و توازن استان با استان هاي ديگر، عدم تعادل و توازن در درون استان هم وجود دارد كه با تخصيص بهتر اعتبارات، سعي در كاهش اين عدم توازن داريم.

رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي آذربايجان غربي اظهار داشت:  955 پروژه نيمه تمام در استان وجود دارد كه اعتبار مورد نياز 315 پروژه با پيشرفت فيزيكي بالاي 80 درصد در سال جاري تامين خواهد شد.

وي افزود : 2 ساختمان اداري، 23 پايگاه مراقبت ستاد انتظامي، 2 ندامتگاه، 18 كيلومتر راه اصلي، ساماندهي ورودي 5 شهر، تكميل زيرساختهاي 5 شهرك صنعتي، تكميل 12 طرح هادي روستايي، 2 پل شهري، آب رساني به 5 مجموعه مساكن مهر، تكميل 8 مركز بهداشتي، 2 اورژانس جاده اي، 14 سالن ورزشي، 5 مجموعه ورزشي، يك كتابخانه، يك مجتمع فرهنگي هنري، پروژه هاي مربوط به حوزه علميه، تكميل 61 مدرسه، يك مركز فني و حرفه اي از جمله طرح هايي است كه پيش بيني مي شود امسال به اتمام برسد.

 

 


كليه حقوق اين سايت متعلق به سازمان مديريت و برنامه ريزي استان آذربايجان غربي مي‌باشد.
Copyright © 2000-2018 Azgharbi.mporg.ir
Powered by Tetis PORTAL