J
I
K
A
B
پنجشنبه 9 بهمن 1399 08:24:10
10 دي 1399 8:52:30
كليات بودجه ۱۴۰۰ در كميسيون تلفيق مجلس تصويب شد

كليات لايحه بودجه پس از استماع نظرات موافقان و مخالفان و دفاع رييس سازمان برنامه و بودجه كشور  به رأي گذاشته شد كه با ۲۳ راي موافق، ۱۹ راي مخالف و ۱ راي ممتنع تصويب شد. بر اين اساس، اعضاي كميسيون تلفيق وارد بررسي درآمدها و سپس هزينه‌ها به تناسب درآمدها خواهند شد و پس از دو هفته، نتيجه بررسي‌ها به صحن ارجاع مي‌شود.

به گزارش روابط عمومي سازمان مديريت و برنامه ريزي استان آذربايجان غربي؛ دكتر محمد باقر نوبخت، عصر روز سه شنبه در حاشيه جلسه كميسيون تلفيق مجلس گفت: در آذرماه امسال كه لايحه بودجه ۱۴۰۰ به مجلس شوراي اسلامي تقديم شد تا به امروز، اظهار نظرهاي متنوع، متفاوت و متناقض نسبت به بودجه مطرح شد كه بدون ترديد با توجه به تقسيم كاري كه قانون اساسي در خصوص اين سند ملي يكساله دارد، بين مجلس و دولت يك همكاري تنگاتنگي تعريف شده است.

 

رئيس سازمان برنامه و بودجه كشور افزود: بدين ترتيب كه دولت لايحه را تهيه و تنظيم مي‌كند و مجلس شوراي اسلامي آن را تدوين و تصويب خواهد كرد كه نخستين گام،  بررسي در كميسيون تلفيق است.

 

وي خاط نشان كرد:  پس از يك ماه مذاكره،  برگزاري چندين نشست غيرعلني و تلاش رييس، هيات رييسه و نمايندگان مجلس، شرايطي فراهم شد تا امروز در يك گفت و شنود سريع و صادقانه با حضور نمايندگان دولت و نمايندگان موافق و مخالف،  كليات لايحه بودجه سال ۱۴۰۰ به تصويب برسد.

 

معاون رئيس جمهور اظهار داشت: اين لايحه به عنوان آخرين لايحه دولت دوازدهم و از سوي ديگر به عنوان اولين لايحه دوره چهار ساله مجلس براي هر دو طرف،  پراهميت است كه مورد بحث و بررسي قرار گرفته و  طبيعي است كه دولت نسبت به استدلال و اعداد و  ارقام كارشناسي خود مقاومت داشته باشد.

 

نوبخت ادامه داد: البته فراموش نكنيم ما در شرايط استاندارد و عادي و مطلوب برنامه ريزي نكرده ايم، بلكه ما در حالي كه براي چهارمين سال متوالي تحت شديدترين تحريم ها و محاصره اقتصادي قرار داريم اين لايحه را تنظيم كرديم از اين جهت طبيعي است كه برخي اعداد و ارقام با استانداردهاي شرايط عادي، فاصله دارد.

 

وي افزود: با وجود اينكه دشمنان ما مي خواستند كه نتوانيم كشور را اداره كنيم اكنون پرداخت ها به موقع انجام مي شود و حتي طرح هاي عمراني در حال انجام و افتتاح است.

 

وي تاكيد كرد: با توجه به واقعيت ها اعضاي كميسيون تلفيق، به كليات راي دادند، البته فرصت مغتنمي در اختيارشان قرار گرفته كه بتوانند نظراتشان را اعلام كنند، البته دولت به جهت اينكه روي همه ارقام منابع و مصارف كار كارشناسي كرده دفاع خواهد كرد، اما اگر استدلالي از نمايندگان شنيده شود كه عقل جمعي آن را متناسب بداند به طور طبيعي دولت با توجه به تجاربي كه دارد واقعيت ها را به مجلس اعلام خواهد كرد.

 

رئيس سازمان برنامه و بودجه گفت: اطمينان دارم بخاطر مردم بين مجلس و دولت همكاري صورت مي گيرد و  توصيه مقام معظم رهبري مبني بر اينكه از طريق گفت و شنود و همراهي و همكاري، كارها را پيش ببريد همكاري‌ها انجام خواهد شد و ما مي توانيم بودجه متناسبي را براي سال ۱۴۰۰ داشته باشيم كه مردم از منافعش استفاده كنند.

 

نوبخت افزود: معيشت بخشي از مردم به طور مستقيم با پرداخت‌هاي ما صورت مي گيرد، بنابراين اگر در بودجه به طور انقباضي عمل مي كرديم و به مردم فشار مي آورديم مي‌توانستيم بخش بزرگي از هزينه ها را با ماليات تامين كنيم،  اما ما كه قرار نيست از مردم به عنوان ماليات،  مبالغ بالايي را بستانيم و آنچه به مردم بدهيم كم باشد.

 

رئيس سازمان برنامه و بودجه كشور تصريح كرد: ما بايد با توجه با واقعيت‌ها تصميم بگيريم بنابراين ايمان دارم با همكاري مشترك دولت و مجلس مي توانيم بودجه مناسبي را به عنوان قانون داشته باشيم.


كليه حقوق اين سايت متعلق به سازمان مديريت و برنامه ريزي استان آذربايجان غربي مي‌باشد.
Copyright © 2000-2018 Azgharbi.mporg.ir
Powered by Tetis PORTAL