J
I
K
A
B
پنجشنبه 23 آبان 1398 19:40:30
14 ارديبهشت 1398 14:37:45
حضرتي: سند آمايش آذربايجان غربي با همفكري نخبگان و صاحب نظران نهايي مي شود/ تله محروميت استان بايد شكسته شود.

همايش هم انديشي طرح آمايش استان آذربايجان غربي به همت و ميزباني سازمان مديريت و برنامه ريزي استان و با حضور استاندار محترم، تني چند از نمايندگان استان، مديران كل، فرمانداران، كارشناسان دستگاههاي اجرايي و اساتيد دانشگاهي برگزار شد.

در ابتداي اين همايش رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي ضمن عرض سلام و خير مقدم خدمت حضار گرامي، با گراميداشت ياد و خاطره مرحوم دكتر حسين عظيمي، اقتصاددان نهاد گرايي كه غم مدارهاي توسعه نيافتگي و دغدغه توسعه پايدار، همه جانبه و متوازن تا آخر عمر رهايش نساخت، دوازدهم ارديبهشت روز معلم را تبريك گفت.

رييس سازمان مديريت و برنامه ريزي آذربايجان غربي با اشاره به تلاش مجموعه اين سازمان براي بهره گيري از نظرات نخبگان در راستاي تدوين هرچه بهتر طرح آمايش سرزمين استان گفت: رويكرد سازمان، تدوين اسناد بالادستي با همفكري همه نخبگان، اساتيد دانشگاه و صاحب نظران است و در اين راستا از هر نظري كه توسعه استان را در پي داشته باشد، استقبال مي كنيم.

ناصر حضرتي روز پنجشنبه در همايش هم انديشي طرح آمايش استان آذربايجان غربي افزود: اين همايش در همين راستا اجرايي شد تا ضمن بررسي ابعاد مختلف طرح آماده شده آمايش سرزمين استان، از نظرات نخبگان نيز بهره لازم برده شود.
وي اضافه كرد: علاوه بر همايش امروز، نشست هاي ديگري نيز با حضور نخبگان، وزرايي كه از اين استان در هيات دولت حضور داشتند، نمايندگان استان در ادوار مختلف مجلس شوراي اسلامي، روساي سابق سازمان مديريت و برنامه ريزي، استاندار و نماينده ولي فقيه در آذربايجان غربي برگزار مي شود تا ابعاد اين طرح به صورت كامل مورد بررسي قرار گيرد.
وي تاكيد كرد: هدف اصلي سازمان مديريت و برنامه ريزي آذربايجان غربي، پرهيز از تدوين برنامه آمايش استان در پشت درهاي بسته بود كه اميدواريم در اين خصوص با همراهي افراد صاحب نظر موفقيت هاي بيشتري كسب كنيم.
رييس سازمان مديريت و برنامه ريزي آذربايجان غربي، اجراي كامل مطالعات آمايش را عملياتي كردن يكي از مهمترين دغدغه هاي استان در ارتباط با تدوين برنامه هاي توسعه بلندمدت عنوان كرد و ادامه داد: اين برنامه تصوير دقيقي از وضع موجود را ارائه داده و عوامل شكل دهنده چالش ها را بازنمايي مي كند.
حضرتي بيان كرد: تلفيق سه گانه انسان، فضا و فعاليت و ساخت مدلي براي برآوردن نيازهاي نسل كنوني و تامين نيازهاي نسل آينده در كنار ترسيم چشم انداز مطلوب براي آذربايجان غربي از جمله مهمترين دغدغه هاي مطالعه آمايش استان به شمار مي رود.
وي با تاكيد بر اينكه طرح آمايش سرزمين زيربناي توسعه منطقه اي است، اظهار داشت: آذربايجان غربي استاني با موقعيت بي نظير جغرافيايي و ظرفيت هاي كشاورزي، صنايع تبديلي، تجارت مرزي است كه مي توان با استفاده از اين ظرفيت ها، فرصت بي نظير توسعه را با ارتباط بهينه با كشورهاي آن سوي مرز و استفاده از ظرفيت طبيعي و انساني موجود براي آن ايجاد كرد.
وي با اشاره به اينكه آذربايجان غربي از عقب ماندگي تاريخي به علت ناامني هاي اوايل انقلاب و عوارض جنگ تحميلي رنج مي برد، گفت: اين عوامل موجب شد تا محدوديت هايي در سرمايه گذاري دولتي و بخش خصوصي براي استان ايجاد شود كه عقب افتادگي در زيرساخت هاي اساسي، داشتن سهم ناچيز از توليد ناخالص ملي و گير افتادن در تله محروميت را در پي داشت.
رييس سازمان مديريت و برنامه ريزي آذربايجان غربي افزود: مهمترين دغدغه اين سازمان برنامه ريزي در راستاي توسعه استان با استفاده از ظرفيت هاي موجود و نقاط قوت مناطق مختلف است.
در ادامه همايش مهدي عبادي راد كارشناس  برنامه ريزي و زير ساخت، طرح آمايش آذربايجان غربي گفت: پوشش كامل استان با سامانه حمل و نقل هوايي از نقاط قوت مطالعات و توسعه زيرساختي استان است.
وي اضافه كرد: كمبود عملكردها با كاركرد فرامنطقه اي و ملي در استان، كوهستاني بودن منطقه و عدم تناسب در توزيع جمعيت شهري شهرستان ها از نقاط ضعف ويژگي هاي نظام سكونتگاهي استان است.
وي مطرح شدن كريدور شمالي جنوبي تهران - اصفهان شيراز - بندرعباس را به عنوان كريدور اصلي توسعه كشور برشمرد و بيان كرد: كاهش اهميت كريدور شرقي غربي تهران - تبريز- اروميه از تهديدهاي نظام سكونتگاهي استان است.
وي با بيان اينكه 3.6 درصد جمعيت شهري كشور در آذربايجان غربي ساكن هستند، ادامه داد: اين استان به لحاظ جمعيت شهري در رتبه هشتم كشور قرار دارد كه رتبه اي قابل قبول است.
كارشناس طرح آمايش آذربايجان غربي افزود: تعداد نقاط شهري اين استان از سال 65 تاكنون 2 برابر و جمعيت شهري 4.2 برابر شده است.

در ادامه همايش دكتر رضا محبوبي كارشناس اجتماعي طرح آمايش آذربايجان غربي گفت: بر اساس يافته ها رتبه سرمايه اجتماعي استان بين سال هاي 1393 تا سال گذشته 15 رتبه ارتقا يافته است.

وي با بيان اينكه تنوع فرهنگي مي تواند پيشران توسعه آذربايجان غربي باشد، اضافه كرد: قوميت و قبيله گرايي موجب شكل گيري تعصب و پيش داوري در مورد فرهنگ هاي ديگر مي شود كه با جريان توسعه در تضاد است ولي سياست هاي قومي درست مي تواند اين وضعيت را بهبود بخشيده و آن را به محرك توسعه تبديل كند.
وي در ارائه خلاصه اي از ساختار جمعيتي آذربايجان غربي با بيان اينكه جمعيت استان با نرخ رشد متوسط 1.7 درصد در دوره 30 ساله افزايش داشته، بيان كرد: با اين حال روند نزولي سرعت رشد جمعيت در استان همگام با كشور را شاهد هستيم.
وي افزايش سهم جمعيتي استان از كشور را از 4.3 درصد در سال 1365 به 4.9 درصد در سال 1395 قابل توجه دانست و اظهار داشت: نرخ شهرنشيني در استان از 49 درصد در سال 1365 به 65.4 درصد در سال 1395 رسيده است.
كارشناس مسائل اجتماعي گفت: طبق تحقيقات انجام شده روند صعودي رشد جمعيت در مناطق شهري استان هم راستا با تغييرات سبك زندگي در كشور و افزايش گرايش به شهر نشيني بوده است.
وي افزود: ساخت سني استان از ميانگين كشوري جوان تر است و همچنين بالاترين نرخ مواليد ثبت شده متناسب با جمعيت به شهرستان هاي اشنويه، مهاباد، اروميه، مياندوآب و نقده اختصاص دارد.
محبوبي مهمترين ويژگي هاي فرهنگي استان را وجود تعارض هاي متعدد دانست و اضافه كرد: داستان هاي حماسي و عاشقانه استان شامل تعارضات جنسيتي طبقه اي و قومي قبيله اي است كه همين امر در فرهنگ مناطق مختلف تاثير داشته است.

در ادامه اين همايش مهدي عبيدي كارشناس اقتصادي طرح آمايش آذربايجان غربي گفت: وجود معادن طلا، باريت، تيتان و ساير مواد ظرفيتي براي توسعه اقتصادي استان است.

مهدي عبيدي در پنل اقتصادي همايش هم انديشي طرح آمايش آذربايجان غربي با بيان اينكه بيش از 60 درصد معادن استان در شهرستان هاي اروميه، تكاب، مهاباد، خوي و مياندوآب قرار دارد، گفت: معادن طلا، باريت، تيتان و سنگ تزييني از مهمترين قابليت هاي معدني استان است.
وي اضافه كرد: تكاب با 23.14 درصد بيشترين ميزان توليد سنگ تزييني را به خود اختصاص داده است.
وي با بيان اينكه بيش از 50 درصد باريت كشور در شهرستان مهاباد توليد مي شود، بيان كرد: تيتان نيز جزو مواد معدني با ارزش و راهبردي در شهرستان اروميه بوده كه در حال حاضر غير فعال است.
كارشناس طرح آمايش آذربايجان غربي با اشاره به تحليل يافته هاي مطالعات اقتصادي گفت: با توجه به دوري كريدورهاي توسعه ملي در بخش هاي عمده اي از استان و خروج جريان هاي اقتصادي از شمال به سمت مركز و استان هاي مجاور و نيز نبود قطب رشد ملي و منطقه‌اي، يافته هاي مطالعات تعادل سطح پايين و قرارگيري استان در تله محروميت را نشان مي دهد.
عبيدي گفت: ضعف در حوزه گردشگري مذهبي، تاريخي و سلامت به ويژه در شهرهاي تكاب، ماكو، سردشت، خوي و اروميه، فرآوري نكردن معادن به ويژه در حوزه معادن طلا و سنگ هاي تزييني و همچنين ضعف در حوزه تجارت و بازرگاني باعث بهره مند نشدن از ظرفيت ها و پتانسيل هاي استان در توسعه اقتصادي مي شود.

طرح آمايش سرزمين از جمله اسناد بالادستي است كه در راستاي شناسايي ظرفيت ها، قابليت ها و نيازهاي هر منطقه براي توسعه و شكوفايي تدوين مي شود و نقشه راه توسعه به شمار مي رود؛ نقش بي بديل و راهبردي آمايش سرزمين در نظام برنامه ريزي و توسعه كشور از طريق بهره گيري قابليت هاي محيطي جهت بهبود كارآيي و اثر بخشي منابع در مسير توسعه و دستيابي به تعادل و توازن منطقه اي در فرآيند توسعه ملي بي بديل است.

 


كليه حقوق اين سايت متعلق به سازمان مديريت و برنامه ريزي استان آذربايجان غربي مي‌باشد.
Copyright © 2000-2018 Azgharbi.mporg.ir
Powered by Tetis PORTAL