J
I
K
A
B
پنجشنبه 2 اسفند 1397 00:41:41
15 مرداد 1397 16:40:22
برگزاري جلسه شوراي برنامه‌ريزي و توسعه استان با حضور دكتر نمكي، معاون امور علمي، فرهنگي و اجتماعي سازمان برنامه و بودجه كشور

 

به گزارش روابط عمومي سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان آذربايجان غربي، جلسه شوراي برنامه‌ريزي و توسعه استان با حضور دكتر سعيد نمكي، معاون امور علمي، فرهنگي و اجتماعي سازمان برنامه و بودجه كشور و هيأت همراه كه در سفري دو روزه براي بررسي روند توسعه علمي، فرهنگي و اجتماعي استان و بازديد از چند پروژه مهم به استان آذربايجان غربي آمده بود تشكيل شد.

در اين جلسه معاون امور علمي، فرهنگي و اجتماعي سازمان برنامه و بودجه كشور گفت: امسال 34 هزار و 500 ميليارد ريال براي تداوم اجراي طرح تحول نظام سلامت در سطح كشور هزينه مي شود.

به گزارش روابط عمومي سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان آذربايجان غربي، دكتر سعيد نمكي در جلسه شوراي برنامه‌ريزي و توسعه آذربايجان غربي افزود: تحول نظام سلامت از جمله طرح هاي موفقيت آميز دولت دكتر روحاني است و براي تقويت و حل كاستي هاي آن با هدف خدمات رساني مطلوب تر به مردم، تلاش مي‌شود.

وي اضافه كرد: اجراي سيستم ارجاع پزشك خانواده نيز از جمله مهمترين نيازهاي بخش بهداشت و درمان كشور علاوه بر ارتقاي شاخص تخت‌هاي بيمارستاني است كه بايد با قدرت ادامه يابد.

دكتر نمكي ادامه داد: در كنار توسعه مراكز بيمارستاني و عرضه خدمات مناسب درماني به مردم، بهبود وضعيت رواني اقشار مختلف جامعه نيز بايد مورد توجه قرار گيرد و براي تحقق آن برنامه ‌ريزي‌ شود.

معاون امور علمي، فرهنگي و اجتماعي سازمان برنامه و بودجه كشور اضافه كرد: مردم بايد شادماني خود را بيش از پيش به دست آورند و شادتر زندگي كنند.

دكتر نمكي با اشاره به اينكه در دولت تدبير و اميد كارهاي بزرگي در حوزه امنيت انجام شده است، گفت: مهمترين عامل ايجاد امنيت پايدار، تامين معيشت مرزنشينان است و بايد اين امر با همه توان توسط مسئولان مرتبط دنبال شود.

وي بازنگري جدي در آموزش و پرورش را ضروري دانست و ادامه داد: به جاي برنامه ريزي براي تقويت حفظيات دانش آموزان، بايد آموزش واقعي در دستور كار قرار گيرد.

وي با اشاره به اينكه 77 هزار مدرسه زير 50 دانش آموز در كشور وجود دارد، افزود: كشور به مجتمع‌هاي آموزشي بزرگ نياز دارد و اين امر با جديت دنبال مي‌شود.

معاون امور علمي، فرهنگي و اجتماعي سازمان برنامه و بودجه كشور اولويت نخست حوزه فرهنگي اين سازمان را درس خواندن كودكان بازمانده از تحصيل عنوان كرد و افزود: دانش آموزان سرمايه اصلي كشور هستند و بايد مورد حمايت قرار گيرند.

دكتر نمكي همچنين توسعه بي رويه دانشگاه ها را امري نامناسب ارزيابي كرد و ادامه داد: اين امر از عوامل مهم بيكاري فارغ التحصيلان دانشگاهي است و بايد مديران دانشگاه ها در جهت تغيير اين رويه تلاش كنند.

وي با ابراز خرسندي از حضورش در آذربايجان غربي گفت: اين استان نماد زندگي مسالمت آميز اقوام، اديان و مذاهب است.

وي از راه اندازي كميته ويژه‌اي جهت بررسي وضعيت آذربايجان غربي خبر داد و گفت: اين كميته به رياست استاندار و با حضور نهادهاي مرتبط تشكيل و در قالب آن، راهكارهاي توسعه با اختصاص اعتبار مناسب بررسي مي‌شود.

در اين جلسه  استاندار آذربايجان غربي و رئيس شوراي برنامه‌ريزي و توسعه استان با اشاره به اينكه اين استان به صورت اورژانسي به 100 دستگاه دياليز نياز دارد، ابراز اميدواري كرد كه اين تجهيزات با مساعدت‌هاي سازمان برنامه و بودجه كشور خريداري شود.

محمدمهدي شهرياري در جلسه شوراي برنامه‌ريزي و توسعه آذربايجان غربي افزود: در حال حاضر دستگاه‌هاي دياليز استان وضعيت مناسبي ندارد و بخش قابل توجهي از اين دستگاه ها از رده خارج است.

وي اضافه كرد: 400 بيمار در اروميه به صورت چهار شيفته در بيمارستان آيت الله طالقاني اين شهر دياليز مي‌شوند و وضعيت دستگاه‌هاي دياليز شرايط نامناسبي را ايجاد كرده است.

وي در بخش ديگري با قدرداني از توجه ويژه سازمان برنامه و بودجه كشور به آذربايجان غربي بيان كرد: جبران عقب ماندگي‌هاي ديرينه اين استان نيازمند تأمين اعتبار و توجه بيش از پيش مسئولان كشوري است.

استاندار آذربايجان غربي در خصوص مشكلات استان گفت: وضعيت نامناسب شاخص‌هاي سواد، آموزش و تخت‌هاي بيمارستاني، كمبود نيروي انساني در نهادهاي مختلف از جمله نهاد حمايتي بهزيستي، مشكل زيرساخت هاي بهداشتي و درماني به ويژه بيمارستان 600 تختخوابي اروميه، سرانه پايين فضاي ورزشي و مشكلات بسيار زياد بخش آموزش و پرورش از جمله آنهاست.

شهرياري اظهار اميدواري كرد كه سفر هيأت ويژه‌اي از سازمان برنامه و بودجه كشور به استان، زمينه توسعه بيش از پيش آذربايجان غربي را فراهم كند.

رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي آذربايجان غربي و دبير شوراي برنامه‌ريزي و توسعه استان نيز در اين جلسه گفت: اعتبار حوزه علمي، فرهنگي و اجتماعي استان در بين سال‌هاي 1392 تا 1396 حدود 3.8 برابر شده است.

ناصر حضرتي افزود: اعتبار اين بخش‌ها طي سال 1392 در استان يك هزار و 50 ميليارد ريال بود و در سال 1396 به 4 هزار و 16 ميليارد ريال رسيد.

وي اضافه كرد: اين افزايش اعتباري در اكثر بخش‌هاي علمي، اجتماعي و فرهنگي استان رخ داده است.

وي بيان كرد: اعتبار بخش بهداشت و درمان آذربايجان غربي نيز در اين مدت از 68 ميليارد ريال به 507 ميليارد ريال افزايش يافته است.

حضرتي از تصويب 17 هزار و 200 ميليارد ريال اعتبار عمراني طي سال گذشته براي استان خبر داد و گفت: از ابتداي امسال نيز 13 هزار و 180 ميليارد ريال اعتبار ابلاغ شده است.

رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي آذربايجان غربي و دبير شوراي برنامه‌ريزي و توسعه استان، تخصيص 81 درصدي اعتبارات بخش نفت و گاز به آذربايجان غربي را نشان دهنده توجه ويژه دولت به استان دانست و گفت: تاكنون 44 درصد اعتبار عمراني سال مالي گذشته نيز در استان تخصيص يافته است.

وي در خصوص مشكلات آذربايجان غربي در حوزه هاي علمي، فرهنگي و اجتماعي بيان كرد: پايين بودن درآمد سرانه، نرخ باسوادي پايين نسبت به ديگر استان ها با وجود بهبود قابل توجه در دوره فعاليت دولت تدبير و اميد، كمبود تخت بيمارستاني نسبت به ميانگين كشوري و جمعيت قابل توجه ساكنان سكونتگاه هاي غيررسمي از جمله اين مشكلات به شمار مي‌رود.

حضرتي ادامه داد: در حال حاضر طبق آمار غير رسمي 600 هزار نفر از مردم آذربايجان غربي در سكونتگاه‌هاي غيررسمي شهرهاي بزرگ استان ساكن هستند.

 

 

 


كليه حقوق اين سايت متعلق به سازمان مديريت و برنامه ريزي استان آذربايجان غربي مي‌باشد.
Copyright © 2000-2018 Azgharbi.mporg.ir
Powered by Tetis PORTAL