J
I
K
A
B
يكشنبه 5 خرداد 1398 22:05:34
اخبار و رويدادها
13 ارديبهشت 1397 10:25:1
دومين جلسه شوراي اداري استان در سال 1397 با حضور جناب آقاي دكتر نوبخت

به گزارش روابط عمومي سازمان مديريت و برنامه ريزي آذربايجان غربي، دومين جلسه شوراي اداري استان با حضور جناب آقاي دكتر نوبخت معاون محترم رئيس جمهوري و رئيس سازمان برنامه و بودجه كشور، حجت الاسلام و المسلمين قريشي نماينده ولي فقيه در استان و امام جمعه اروميه، حضرتي رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي آذربايجان غربي و ساير اعضاي اين شورا به رياست محمد مهدي شهرياري استاندار آذربايجان غربي در محل استانداري برگزار گرديد.

در اين جلسه جناب آقاي دكتر نوبخت معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان برنامه و بودجه كشور طي سخنان مبسوطي تأكيد كرد اگر اين جلسه دو هدف انتقال قابليت ها و ظرفيت ها، چالش ها و مشكلات، خواسته ها و مطالبات استان از سوي مديران استان و انتقال واقعيت هاي كشور و سياست هاي ملي و سهم استان آذربايجان غربي از منابع ملي از سوي اينجانب را داشت اين موضوع به صورت كامل انجام گرفت و در واقع بهره و ثمره اين مجالست و مصاحبت مثبت بوده است.

وي افزود: سال 1397 دومين سال برنامه ششم توسعه است، براي اينكه مشكلات كشور حل شود و به توسعه دست يابيم اهدافي را در نظر گرفته ايم، يكي از اين اهداف رشد اقتصادي مي باشد كه در قانون برنامه 8% در نظر گرفته شده است. براي تحقق اين رشد بايد سرمايه گذاري، رشد توليد و همچنين اشتغال صورت گيرد و همه اين موارد در دوتبصره 18 و 19 قانون بودجه سال 1397 به تصويب رسيده است.

معاون رئيس جمهور تأكيد كرد: 734000 ميليارد ريال براي 12 برنامه در 6 سرفصل سرمايه گذاري صورت گرفته و اين اعتبار را براي اجراي طرح هاي اشتغالزا در بخش خصوصي در راستاي ايجاد 133000 شغل دانست و اضافه كرد: اين اعتبار در بخش هاي مسكن، نوسازي ناوگان حمل و نقل درون و برون شهري، توسعه بخش كشاورزي، رونق بخش توليد و صنعت، سياست هاي فعال سازي بازار كار و اشتغال روستايي هزينه مي شود. لذا مديران استاني در اسرع وقت طرح ها و برنامه هاي خود را جهت تعيين سهم خود از اين اعتبارات به سازمان مديريت و برنامه ريزي اعلام نمايند.

 

دكتر نوبخت افزود: در بخش ديگر 1260000ميليارد ريال اعتبار به تكميل طرح هاي نيمه تمام‌ دولتي اختصاص يافته است كه در حال حاضر 71000 طرح نيمه تمام عمراني (66000 پروژه استاني و 5 پروژه ملي) در كشور وجود دارد كه براي اتمام آنها حدود 5000000 ميليارد ريال اعتبار نياز است ولي در صدد هستيم با اعتبار اختصاص يافته در سال جاري بخش مهمي از اين تعداد تكميل شود.

معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان برنامه و بودجه كشور تأكيد كرد: با توجه به وضعيت درياچه اروميه و اهتمام ويژه دولت براي احياي آن،  4000 ميليارد ريال اعتبار ويژه براي احياي درياچه اروميه طي سال جاري در نظر گرفته شده است وو با وجود محدوديت هاي اعتباري زياد، با تلاش دولت تخصيص اعتبار اين بخش در اولويت قرار خواهد گرفت و دولت از همه توان خود در اين خصوص بهره خواهد برد.

وي اضافه كرد: 7000 ميليارد ريال اعتبار نيز براي احياي اين درياچه طي سال آينده در نظر گرفته شده است و در اين خصوص نيز تمام توان خود را براي پرداخت كامل به كار‌ مي گيريم. وي با تاكيد بر اهميت درياچه اروميه به عنوان يك اثر طبيعي، اظهار كرد: درياچه اروميه متعلق به همه ايرانيان است و اثر نفيسي در سطح دنيا به شمار ‌مي رود. وي گفت: دولت براي اجراي اين طرح اهتمام ويژه دارد و از همه توان خود در اين خصوص بهره مي برد.

 

در نهايت دكتر نوبخت با اشاره به سخنان اعضاي شوراي اداري آذربايجان غربي در خصوص قابليت ها و چالش هاي استان افزود: انتقال مشكلات و مطالبات استان از سوي استاندار، نماينده ولي فقيه، نماينده مجلس شوراي اسلامي و نماينده اينجانب در سازمان مديريت و برنامه ريزي استان به خوبي صورت پذيرفت و هدف جلسه محقق گرديد. لذا براي حل مشكلات استان و لزوم دريافت اعتبار كافي از سوي دولت براي حل آنها به ويژه در حوزه هاي بهداشت و درمان، راه روستايي و آموزش ضرورت دارد  اقدامات مناسب و به موقع مسوولان استاني انجام پذيرد. بنابراين مقامات استان با بيان طرح ها و برنامه هاي استان در جهت توسعه و پيگيري از سازمان برنامه و بودجه كشور سهم خود از اعتبارات را تعيين نمايند.

 

در اين جلسه نماينده ولي فقيه در آذربايجان غربي و امام جمعه اروميه‌ با اشاره به تركيب جمعيتي در اين خطه از كشور افزود: اين استان به سرمايه گذاري فرهنگي نياز اساسي دارد و اميدواريم ‌با توجه ويژه دولت اين سرمايه گذاري صورت گيرد.

حجت الاسلام والمسلمين سيدمهدي قريشي افزود: در حوزه فرهنگي استان مشكلات زيادي وجود دارد كه براي حل اين مشكلات بايد سرمايه گذاري هاي مرتبط انجام شود.
وي ضمن اشاره به ظرفيت هاي قابل توجه استان از جمله منطقه آزاد ماكو، نگاه ويژه دولت به آذربايجان غربي را خواستار شد و افزود: نگاه ويژه و مشفقانه دولت به استان مي تواند زمينه ساز كاهش مشكلات و بهبود شاخص هاي توسعه اي باشد‌.
در ادامه محمد مهدي شهرياري استاندار آذربايجان غربي به بيان ويژگي هاي منحصر به فرد استان آذربايجان غربي پرداخت و گفت: آذربايجان غربي يكي از مهم ترين استان هاي كشور به شمار مي رود.
وي افزود: آذربايجان غربي دروازه ورود كشور به اروپا است و يك پنجم پايانه هاي كشور در اين استان قرار دارد ولي متأسفانه در سال هاي گذشته به دليل جنگ تحميلي و درگيري با ضد انقلاب اين استان دچار عقب ماندگي شده و بسياري از سرمايه گذاران استان به خارج از كشور و مركز كشور كوچ كرده اند.
شهرياري در ادامه سخنان خود با اشاره به درخواست و نيازهاي استان ادامه داد: يكي از مهمترين مشكلات استان خشك شدن درياچه اروميه است كه در صورت رسيدن به نقطه بحران بايد 20 ميليون نفر جمعيت ساكن در حوزه درياچه اروميه كوچ داده شوند.
استاندار آذربايجان غربي با اشاره به افتتاح ايستگاه راه اهن اروميه در نيمه نخست امسال افزود: بدون شك افتتاح اين طرح موجب رشد و توسعه اقتصادي استان خواهد شد.
وي در ادامه به ظرفيت هاي استان در بخش معدن و زمينه ايجاد اشتغال در اين بخش اشاره نمود.

مقام عالي استان در ادامه خواستار تأمين اعتبار مورد نياز براي تسريع در احداث راه هاي مناسب روستايي، تأمين آب آشاميدني روستايي با استفاده از منابع آبي مطمئن، گازرساني به روستاهاي استان، بهبود سرانه فضاي ورزشي و ارتقاي رتبه استان در اين بخش، اختصاص حقوق دولتي معادن به استان و 20 درصد تخفيف در گمركات استان همانند گمركات جنوب كشور شد.

شهرياري با اشاره به پايين بودن سرانه فضاهاي آموزشي نسبت به ميانگين كشوري اظهار كرد: اين استان نياز به 5 هزار كلاس درس جديد و مرمت و بازسازي حدود 4 هزار كلاس درس دارد.
وي با اشاره به خسارت هاي ناشي از تندباد اخير، سيل و خسارت هاي سرمازده گي در استان ادامه داد: اميدواري دولت در زمينه جبران بخشي از خسارت هاي ناشي از بلاياي طبيعي به استان كمك كند.
وي از خسارت چهار هزار ميليارد ريالي سرمازدگي به كشاورزان استان در سال جاري خبر داد و اظهار كرد: اميدواريم با نگاه ويژه دولت، بخشي از اين خسارات جبران شود.

در اين جلسه ناصر حضرتي رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان ضمن عرض خير مقدم خدمت جناب آقاي دكتر نوبخت و قدرداني از سفرهاي متعدد ايشان به استان آذربايجان غربي در خصوص پردستاورد بودن اين سفر همانند سفرهاي قبل اظهار اميدواري نمود.

رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي آذربايجان غربي در ادامه گزارشي جامع از قابليت هاي استان آذربايجان غربي، وضعيت استان در برخي شاخص هاي اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي، آخرين وضعيت درآمد – هزينه استان در سال 1396، پروژه هاي سفر هيأت محترم دولت تدبير و اميد در سال هاي 1395-1396، تشريح وضعيت استان در بودجه 1397، عملكرد كارگروه اشتغال وكارگروه تسهيل و رفع موانع توليد، وضعيت شاخص توسعه انساني در استان،وضعيت درياچه اروميه و تأثير آن بر روي بخش هاي مختلف استان، پيشنهادات اولويت دار و محرك توسعه استان و اقدامات اولويت دار سازمان براي سال 1397ارائه نمود.

وي افزود: موقعيت مكاني ويژه، بهره مندي از يك منطقه آزاد و يك منطقه ويژه اقتصادي، پايانه ها و بازارچه مرزي متعدد، 5 مرز رسمي در 967 كيلومتر مرز مشترك با سه كشور، منابع آبي، منابع معدني و منابع نيروي انساني، عبور تنها راه هاي ترانزيتي جاده اي و راه آهن كشور به تركيه و اروپا از استان و استقرار بر روي كريدور شرقي - غربي و مسير تاريخي تجارت شرق و غرب از جمله راه هاي معروف اكو و جاده ابريشم، نقش محوري صنايع غذايي و تبديلي استان در كشور، برخورداري از جاذبه هاي گردشگري تاريخي و طبيعي با ارزش ملي و فراملي از قابليت هاي اصلي براي استان تلقي مي شوند.

ناصر حضرتي با اشاره به برخي از شاخص هاي استان افزود: اين استان در شاخص توليد سرانه،  نرخ باسوادي و بويژه در نرخ باسوادي زنان در مقايسه با ميانگين كشوري رتبه مناسبي ندارد و اين وضعيت طبيعتاً به صورت تصاعدي در برخي بخش هاي ديگر استان نيز اثر گذاشته است.
حضرتي گفت درآمدهاي عمومي استان در سال 1396 از ميزان تحقق حدود 91 درصدي برخوردار است. وي در اين خصوص افزود: با توجه به اينكه ميزان وصولي درآمدهاي ملي استان آذربايجان غربي در سال 1396 بيش از10245 ميليارد ريال بوده است. بر اين اساس درآمدهاي ملي استان در مقايسه با درآمدهاي استاني ديگر استان ها چشمگير بوده و مي توان انتظار داشت درصدي از درآمدهاي ملي، درآمد استاني تلقي و يا همانند درآمدهاي نفت و گاز در اين استان هزينه گردد تا انشاا... شاهد توسعه اي همه جانبه و متوازن در سطح كشور باشيم. وي با تأكيد بر شاخص هاي توسعه انساني استان و شكاف قابل توجه آن با استان هاي برخوردار، بر لزوم اقدام مناسب در اين زمينه اشاره نمود.

رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان با اشاره به آخرين وضعيت اعتبارات هزينه اي در سال 1396 افزود: اعتبارات هزينه اي استان در سال گذشته حدود 106 درصد تخصيص يافته و از اين طريق بخش عمده اي از مشكلات دستگاه هاي اجرايي مرتفع گرديده و پاداش پايان خدمت بازنشستگان سال 1395 نيز پرداخت گرديده است.

ناصر حضرتي با اشاره به آخرين وضعيت اعتبارات تملك دارايي هاي سرمايه اي از منابع مختلف در سال 1396 افزود: اين اعتبارات از حدود 2000 ميليارد ريال درابتداي سال 1396 به رقم قابل توجه 17170 ميليارد ريال در انتهاي سال رسيده و از اين ميزان معادل 6066 ميليارد ريال (حدود 35 درصد) به صورت نقد و اسناد خزانه تخصيص يافته است.

وي در ادامه با اشاره به روند رشد صعودي و مناسب اعتبارات تملك دارايي هاي سرمايه اي استان آذربايجان غربي از سال 1392 تا 1396 افزود: نوع نگاه دولت تدبير و اميد به استان هايي مانند آذربايجان غربي كه نيازمند توجه براي رسيدن به تعادل و توازن بودند سبب گرديده اعتبارات استان رشد قابل ملاحظه اي در سال هاي اخير داشته باشد.

وي در ارتباط با اعتبار مصوب پروژه هاي احياي درياچه اروميه گفت: اعتبار ابلاغ شده به استان حدود 10550 ميليارد ريال با تخصيص 3240 ميليارد ريال (30%) مي باشد و اميدواريم با عنايت جناب آقاي دكتر نوبخت براي بقيه پروژه ها هم تخصيص مناسبي را شاهد باشيم.

حضرتي با اشاره به پروژه هاي مهار آب هاي مرزي استان گفت: در استان آذربايجان غربي 41186 ميليارد ريال اعتبار براي پروژه هاي مرتبط با آبهاي مرزي استان تا پايان سال 1396هزينه شده و از اين طريق طرح ها و پروژه هاي استراتژيكي در استان اجرا شده است.

رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان با اشاره به پروژه هاي سفر دولت تدبير و اميد به استان آذربايجان غربي با بيش از 20000 ميليارد ريال اعتبارات مصوب سال 1395 و 1396 با تخصيص مناسب 62 درصدي افزود: اميدواريم با افزايش تخصيص اين پروژه ها بتوانيم در حوزه هاي بهداشت و درمان، آب، گردشگري و به ويژه حمل و نقل شاهد اتمام پروژه هاي مهمي در سطح استان باشيم.

حضرتي در ارتباط با اعتبارات تملك دارايي هاي سرمايه اي استان نيز گفت: طي ساليان گذشته رتبه استان آذربايجان غربي هميشه محل نقد رسانه ها، افكار عمومي و مديران استان بوده اما اكنون شاهد بهبود وضعيت استان در خصوص ميزان سهم بري از اين اعتبارات هستيم. 

وي در اين خصوص افزود در بودجه سال جاري نيز اعتبارات تملك دارايي هاي سرمايه اي استان بيش از 11270 ميليارد ريال تصويب گرديده، در اين ارتباط استان رتبه 6 كشوري را دارا است و در ارتباط با رشد اعتبارات مذكور نيز رتبه 2 كشوري به استان آذربايجان غربي اختصاص دارد.

رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي با تأكيد بر رديف خاص اعتبار شاخص هاي توسعه اقتصادي استان افزود: علي رغم اينكه 4.1 درصد از جمعيت كشور در آذربايجان غربي مي باشد سهم استان از اين اعتبارات 8.4 درصد است و اين رديف در سال 1397 به صورت ويژه و با اعتبارمعادل 1516 ميلياردريال با پيگيري هاي سازمان مديريت وبرنامه ريزي استان، تدابير استاندار محترم، حمايت نمايندگان استان و موافقت رييس سازمان برنامه و بودجه كشور، به خاطر نوع نگاه دولت در بحث توازن منطقه اي به استان اختصاص يافته است.

وي افزود: درسال 1397 و در اولين جلسه كارگروه اشتغال استان تعداد 388 طرح به مبلغ 1545 ميليارد ريال براي بهره مندي از منابع  اشتغال پايدار روستايي و تعداد 90 طرح به مبلغ 1404 ميليارد ريال در اشتغال فراگير به بانكهاي عامل جهت بررسي معرفي شده است.

حضرتي در خصوص عملكرد كارگروه تسهيل و رفع موانع توليد در سال 1396 گفت: 630 طرح با 9000 ميليارد ريال اعتبار هدف گذاري شده و در اين ارتباط تحقق 55 درصدي به لحاظ تعداد طرح و 51 درصدي به لحاظ ميزان اعتبار را شاهد هستيم.

وي در خصوص وضعيت شاخص توسعه انساني در استان آذربايجان غربيافزود: در شاخص سرانه توليد ناخالص داخلي استان آذربايجان­غربي رتبه 28 را داشته و توليد سرانه آن كمتر از 54.1 درصد متوسط كشور است.

رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان افزود:خشك شدن درياچه اروميه، راندمان پائين مصرف آب در كشاورزي، سرمايه گذاري اندك دولتي در مكانيزاسيون و استقرار روش هاي نوين آبياري و كشاورزي و همچنين كاهش بارندگي­ها در سالهاي گذشته، كشاورزي استان را با تهديد جدي مواجه ساخته و منجربه تخليه نقاط روستايي بويژه در اطراف درياچه اروميه شده است. بديهي است اگر اقدام جدي در اين خصوص صورت نگيرد ديگر كشاورزي استان رمقي براي نگهداشت جمعيت و توليد نخواهد داشت. علاوه بر خطرات و تهديدات اقتصادي ناشي از بحران خشكي درياچه اروميه، (و مهمتر از اين موضوع)، تاثيرات زيست محيطي و خطر سوء آن بر سلامت مردم مناطق شهري و روستائي حاشيه درياچه، بسيار مهمتر و قابل تامل و نيازمند چاره جويي مي باشد. بروز طوفان هاي نمكي بهمراه تشعشعات مضر حاصل از بستر خشك درياچه، كليت حيات منطقه را با خطر نابودي مواجه ساخته است

حضرتي گفت: صنايع استان نيز كه بيشتر صنايع وابسته به بخش كشاورزي هستند به تبع وضعيت نامناسب كشاورزي، نيازمند نوسازي و تامين سرمايه در گردش براي احياء مجدد هستند. نگاه ويژه راهبردي به توسعه اين استان براساس خط­مشي توسعه پايدار مي­باشد تا بتواند استان آذربايجان­غربي را از دايره بسته توسعه­ نيافتگي نجات داده و نه تنها فاصله قابل توجه استان از ساير استانها را كاهش داده بلكه نابرابري­هاي درون استاني و ملي ( با توجه به ظرفيت هاي قابل توجه استان) را نيز به حداقل برساند.

ناصر حضرتي در ادامه به ظرفيت بند پ ماده 112 قانون برنامه ششم توسعه اشاره نمود و افزود: به منظور جبران عقب ماندگي هاي استان هاي مناطق عملياتي دفاع مقدس، دولت موظف است رديف متمركزي را در قوانين بودجه سنواتي به جبران عقب ماندگي ها و ارتقاي شاخص هاي برخورداري مناطق موضوع اين ماده اختصاص دهد، به گونه اي كه اين شاخص ها سالانه ده درصد (10%) افزايش يافته و به سطح متوسط شهرستان هاي برخوردار كشور برسد. بنابراين اگربا عنايت جناب آقاي دكتر نوبخت رديف اختصاصي ويژه اي در اين خصوص به استان تعلق گيرد و ماده مذكور عملياتي گردد، آذربايجان غربي هم به عنوان يكي از 8 استاني كه مستقيماً درگير جنگ بوده مي تواند به نحو مطلوبي از ظرفيت هاي اين ماده برنامه ششم استفاده نمايد.

در ادامه رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان آذربايجان غربي پيشنهادات اولويت دار و محرك توسعه استان و اقدامات اولويت دار سازمان براي سال 1397 را به شرح جداول پيوست بيان نمود.

در نهايت حضرتي ضمن تشكر از عنايت جناب آقاي دكتر نوبخت به خاطر توجه خاص به استان آذربايجان غربي افزود: انسان ها به اميد زنده اند و سيستم ها به عقلانيت و تدبير، اميدواريم با عقلانيت و تدبيري كه در كشور حاكم شده و با وحدت و همدلي كه در استان وجود دارد دست در دست هم دهيم و توسعه پايدار، متوازن و همه جانبه استان را تحقق بخشيم.

 پيوست خبر  :   پيشنهادات اولويت دار و محرك توسعه استان و اقدامات اولويت دار سازمان براي سال 1397   


كليه حقوق اين سايت متعلق به سازمان مديريت و برنامه ريزي استان آذربايجان غربي مي‌باشد.
Copyright © 2000-2018 Azgharbi.mporg.ir
Powered by Tetis PORTAL