J
I
K
A
B
سه شنبه 11 آذر 1399 14:52:41
اخبار و رويدادها
27 آبان 1399 14:24:44
واكنش دكتر نوبخت به نطق قاليباف: مردم به جاي اعانه و يارانه، خواهان رفع تحريم‌ها هستند

رئيس سازمان برنامه و بودجه كشور در نامه‌اي خطاب به رئيس مجلس نوشت: مردم ايران به جاي اعانه و يارانه از مديران خود رفع تحريم و برداشتن زانوي زور از گلوي اقتصاد ايران را با حفظ عزت‌ملي طلب مي‌كنند.

به گزارش مركز اطلاع رساني، روابط عمومي و اموربين‌الملل سازمان برنامه و بودجه كشور، نامه دكتر محمدباقر نوبخت به محمدباقر قاليباف يك روز پس از نطق وي در صحن علني مجلس نوشته شد كه گفته بود: تصميمات ما در حوزۀ مسكن، بورس، ترخيص كالاهاي اساسي از گمرك، سياست‌هاي پولي و بانكي، نظام بودجه ريزي، اختصاصِ ارز ترجيحي، سوداگري‌ها در بازار ارز، طلا و خودرو، بي تفاوتي نسبت به گراني‌ها و رها كردن بازار و بي توجهي به توليد ملي، به پاستور و بهارستان و باب همايون و ميرداماد ارتباط دارد نه به جورجيا و ميشيگان و آريزونا.

 

نوبخت در اين نامه در واكنش به اينكه قاليباف به «پاستور، بهارستان، باب همايون و ميرداماد» به عنوان محل تصميمات در حوزه مسكن و بورس و ... اشاره كرده بود؛ به او يادآور شد كه اذهان عمومي، بهارستان را به «مجلس» مي‌شناسند و به عنوان يكي از نمايندگان پيشين مجلس مواردي را به او معروض داشته است. او در اين نامه رئيس مجلس را « شخصيت دلسوز و محترمي» خطاب كرده و يادآوري كرده كه علي‌رغم تنگناهايي چون عدم تحقق درآمدهاي نفتي، هم چرخ توسعه كشور همچنان در گردش است، هم ۳۶ هزار ميليارد تومان صرفه‌جويي صورت گرفته و هم حقوق و يارانه‌ها در كنار همسان‌سازي حقوق بازنشستگان و افزايش حقوق كاركنان دولت انجام شده است.

 

متن كامل نامه رئيس سازمان برنامه و بودجه كشور به سخنان رئيس مجلس شوراي اسلامي از اين قرار است:

 

برادر گرامي جناب آقاي دكتر قاليباف

رييس محترم مجلس شوراي اسلامي

 

 با سلام و احترام،

چون در نطق پيش از دستور حضرتعالي در مجلس باب جديدي را مفتوح نموديد كه از يك سو با هزاران سخني كه مديران دولتي در سينه دارند و از سوي ديگر با شرايط سخت مردم زير فشارهاي اقتصادي و نيز توصيه‌هاي رهبر معظم انقلاب در تعارض است، لازم مي‌دانم مطالبي را عرض كنم.

 

در اين نطق به «بهارستان» اشاره فرموديد و اذهان عمومي، بهارستان را به «مجلس» مي‌شناسد و از آنجا كه هنوز خود را فرزند مجلس مي‌دانم، براي رفع شبهه از جايگاه رفيع مجلس و نمايندگان شريف آن، خود را در معرض كنايه شما قرار مي‌دهم و به اختصار عرض مي‌كنم: اداره دخل و خرج كشور با تقليل درآمدهاي ارزي از صد و چند ميليارد دلار به چند ميليارد دلار كه فقط در ۷ ماهه اول سال جاري بيش از ۴۸ هزار ميليارد تومان خزانه با عدم تحقق درآمدها مواجه بود، از يك سو و پرداخت به موقع همه يارانه‌ها، حقوق‌ها، اجراي امتيازات ۵۰ درصدي فصل دهم قانون مديريت خدمات كشوري كارمندان، همسان‌سازي حقوق بازنشستگان لشگري، كشوري و تامين اجتماعي كه كمترين خدمت به آن بزرگواران است؛ در كنار پرداخت بيش از ۴۰ هزار ميليارد تومان به طرح‌هاي عمراني كه آثار آن در افتتاح‌هاي پايان هرهفته قابل مشاهده است، ضمن ۳۶ هزار ميليارد تومان صرفه‌جويي از سوي ديگر، جز با اتكال به خدا و تدبير دولت قابل انجام نيست و اين به بدخواهان ملت پيام و نشان مي دهد كه در سومين سال تحريم، هنوز همچنان چرخ توسعه جمهوري اسلامي ايران در گردش است.

 

چون شما را شخصيت دلسوز و محترمي مي‌دانم، اجازه دهيد با صراحت و شفاف عرض كنم كه:

 

 يك واقعيت مسلم اين است كه منافع ملي ما با رفتن و آمدن هيچ رئيس جمهوري در آمريكا و يا كشور ديگري تغيير نمي‌كند ولي واقعيت ديگري نيز قابل كتمان نيست كه تحريم فعلي و ادامه آن، ظلم بزرگي به مردم ايران است كه از سوي رئيس جمهور فعلي و شكست خورده آمريكا اعمال مي‌شود. فردي كه دستش به خون هزاران بيگناه در سراسر جهان و سردار محبوبمان شهيد حاج قاسم سليماني آغشته است و من قلباً براي بركناري او مستمراً اخبار را رصد مي‌كردم.

 

امروز مردم ايران به جاي اعانه و يارانه از مديران خود رفع تحريم و برداشتن زانوي زور از گلوي اقتصاد ايران را با حفظ عزت‌ملي طلب مي كنند. مردم ما هنوز به خاطر دارند كه با رفع تحريم مي‌شود سال‌ها شاهد تثبيت نرخ ارز، تورم يك رقمي و رشد دو رقمي بود. دولت خواهان هيچ مذاكره‌اي نيست. رسانه‌هاي جهان شهادت مي‌دهند كه در سفر قبلي جناب آقاي دكتر روحاني رئيس جمهور محترم به مقر سازمان ملل متحد، بارها ترامپ به انحاء گوناگون و از طريق وساطت برخي از رؤساي جمهور كشورهاي اروپايي درخواست مذاكره داشت كه قاطعانه رد شد و فقط و فقط موكول به رفع تحريم و شناخت حقوق ملت ايران گرديد .

 

با اعتقاد عرض مي‌كنم كه دولت همانطور كه طي سال‌هاي تحريم در مسير سياست‌هاي ابلاغي رهبر معظم انقلاب، مقاومت نمود و خار در چشم و استخوان در گلو چيزي نگفت و كار كرد؛ امروز نيز براي رفع تحريم عزتمندانه از ملت ايران، همه رخدادها را عاقلانه رصد مي‌كند و براي كاهش آلام مردم تلاش مي‌كند تا فرصت بسازد و براي سربلندي ملت بزرگ ايران اقدام كند. اما اگر دشمن منافع و مصالح ملت ما را به رسميت نشناسد مردم ايران نشان داده‌اند كه در برابر زورگويي‌ها مقاوم و پيروزند.

 

گفتني است نطق رئيس مجلس با واكنش عبدالناصر همتي، رئيس‌كل بانك مركزي نيز روبرو شد كه در نامه‌اي خطاب به او نوشت: براي اطلاع حضرت‌عالي در دو سال و نيم گذشته بانك مركزي درمقابل فشار حداكثري دولت آمريكا، خط مقدم جنگ اقتصادي عليه كشورمان را مديريت كرده و با پيروي از رهنمودهاي رهبر معظم انقلاب، سد محكمي درمقابل توطئه گسترده آمريكا و هم‌پيمانانش براي فروپاشي اقتصاد كشور بوده است. نبايد بانك مركزي را وارد مباحث سياسي كرد.


كليه حقوق اين سايت متعلق به سازمان مديريت و برنامه ريزي استان آذربايجان غربي مي‌باشد.
Copyright © 2000-2018 Azgharbi.mporg.ir
Powered by Tetis PORTAL